Zahraniční hvězda
Na festival do Olomouce přijede varhaník z Paříže
31.08.2017 06:00
Varhaník chrámu sv. Eustacha v Paříži Baptiste-Florian Marle-Ouvrard bude hlavní hvězdou letošního 49. ročníku Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc. Přední světoví interpreti budou v olomouckém chrámu svatého Mořice koncertovat na slavných Englerových varhanách od 4. do 18. září. Naplánováno je pět koncertů, řekla mluvčí Moravské filharmonie Olomouc Markéta Kvapilová.
"Marle-Ouvrard je jedním z nejvýraznějších francouzských varhaníků mladé generace a je znám jako fenomenální improvizátor. Jeho skvělou kariéru zahájila studia na pařížské konzervatoři, kde obdržel celkem osm prvních cen. Neméně úspěšný byl také na varhanních soutěžích," uvedla Kvapilová.
Kromě interpretace a improvizace se Marle-Ouvrard, který v chrámu sv. Mořice vystoupí 14. září, zabývá také kompozicí a jeho oblíbenou činností je doprovázení němých filmů. "Často se věnuje transkripcím symfonických děl a nevyhýbá se experimentům a kombinování varhanní hudby s jinými uměleckými směry, s tancem, s vizuálním uměním či elektronickou hudbou," podotkla Kvapilová.
Festival příští týden v pondělí zahájí německý varhaník Franz Lörch, který po svém debutu v Mnichově koncertoval takřka po celém světě. Lörch často spolupracuje s Mnichovskou filharmonií a se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Německý varhaník v Olomouci vystoupí v některých skladbách společně s trumpetistou Ondřejem Jurčekou, který je členem Filharmonie Brno. V jejich podání zazní díla Bacha, Händela, Loeilleta nebo Clarka.
Do Olomouce přijede například i finský varhaník Tuomas Pyrhönen či jeho belgický kolega Edward de Geest. Festival zakončí 18. září pořad Osudové sedmičky v podání Ireny Chřibkové, která je varhanicí a ředitelkou kůru baziliky svatého Jakuba v Praze. Na olomouckém festivalu se Chřibková neobjeví poprvé a letos bude účinkovat spolu s tympanistou z Moravské filharmonie Olomouc Ladislavem Bilanem.
Při všech koncertech budou v přední části kostela instalována dvě projekční plátna, na která bude přenášen obraz z kůru. Diváci tak budou moci sledovat varhaníka při hře. Připraveny jsou také komentované prohlídky varhan, na kterých budou moci lidé prozkoumat i nitro tohoto unikátního nástroje.
Původní barokní nástroj vratislavského varhanáře Michaela Englera byl v Olomouci uveden do provozu 22. září 1745. Už tehdy se varhanám pro jejich velikost o 2361 píšťalách říkalo Královna moravských varhan. V původní podobě se varhany uchovaly do poloviny 20. století, kdy prošly velkou rekonstrukcí. Nástroj se zároveň rozšířil, počet píšťal vzrostl na 8054. K varhanám byl připojen také nový pětimanuálový hrací stůl.
Podle odborníků jsou Englerovy varhany zvukově nesmírně bohaté. Jedná se o jedno z mála dochovaných děl Michaela Englera, který bývá považován za zakladatele slezského varhanářství. Po rozšíření jsou varhany největší v tuzemsku a patří i k největším ve střední Evropě.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.