Hudební projekt
Netradiční spojení. Nové trio chce posluchačům přiblížit vážnou hudbu
26.04.2018 05:50
V rámci nového hudebního projektu vzniklo unikátní spojení talentované mezzosopranistky (absolventky HAMU) Dany Šťastné a cimbalistů Petra a Nikol Spěvákových. Nikol a Petr spolu koncertují již delší dobu pod názvem Cimbalom Dualité a na začátku letošního roku se seznámili s Danou. Následně v březnu proběhla první zkouška a bylo rozhodnuto, že tento projekt musí dotáhnout do úspěšného konce.
Už letos v červnu se v sále Martinů na HAMU uskuteční první koncert. Zazní na něm směs vážné hudby, lidových písní i cikánských melodií. Cíl tria je úspěšně koncertovat na hudebních festival doma i v zahraničí.
Celý projekt si klade za cíl ještě více přiblížit divákům vážnou hudbu a prezentovat toto netradiční spojení. "Jsem sama překvapená, jak spojení cimbálu a klasiky pěkně šlape. Vážná hudba už dávno není jen pro hrstku znalců, naopak spojením s novými směry, proudy, trendy se otevírá každému posluchači a to to přeci v hudbě jde. Chceme ukázat krásu hudby netradičním způsobem i pojetím," říká sólistka Dana Šťastná.
Po koncertě se uskuteční v Respiriu HAMU pro všechny hosty setkání s umělci.
Mezzosopranistka Dana Šťastná - Vystudovala zpěv na pardubické konzervatoři a následně na Akademii múzických umění v Praze. Pod vedením Martina Bárty studia v roce 2016 ukončila. Je držitelkou 2. ceny Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech v kategorii opera. V červnu r. 2016 se Dana Šťastná zúčastnila masterclass v Garmisch-Partenkirchenu u Edity Gruberové v rámci festivalu R. Strausse. Následně se podílela na masterclass u světoznámého tenoristy Josého Cury v Praze se kterým následně vystoupila na galakoncertu za doprovodu symfonického orchestru FOK ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Během své krátké kariéry hostovala ve Východočeském divadle v Pardubicích, v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Ve Státním divadle Košice se představila v roli Suzuki v Madama Butterfly, ve Slezském divadle Opava nastudovala roli Dorabelly v inscenaci Così fan tutte. V současné době je stálým hostem Moravského divadla v Olomouci. Cimbalista Petr Spěvák - pochází z Velkých Bílovic a hře na cimbál se věnuje od sedmi let. Od r. 2001 byl posluchačem na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži u profesorky Růženy Děcké. V roce 2008 přijat na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti. Pod názvem Cimbalom Dualité koncertuje se svou ženou Nikol se zaměřením na hudbu uměleckou. Několikrát spolupracoval se Státní operou ve Stuttgartu a pravidelně navštěvuje mezinárodní cimbálové kongresy. Je členem cimbálové asociace České republiky Cimbalistka Nikol Spěváková - narodila se ve Valašském Meziříčí, kde v šesti letech začala věnovat hře na cimbál u profesorky Růženy Děcké, Ve svém studiu dále pokračovala na kroměřížské konzervatoři. V roce 2010 byla přijata na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti. V roce 2011 r na MFC získala společně s manželem Petrem Spěvákem 1. místo v kategorii duet a také zvláštní cenu poroty za dokonalou interpretaci soudobé hudby. Společně s Petrem podněcují vytváření nových skladeb pro cimbál a jejich následnou interpretaci. Vystupuje pravidelně na koncertech u nás i v zahraničí a to jak v sólové, tak i v komorní hře. |
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.