O zlatých a platinových deskách rozhodne obrat, ne prodej kusů

Kultura
7. 10. 2016 20:10
Houslista Pavel Šporcl.
Houslista Pavel Šporcl.

Od letošního roku už nebude pro zisk zlatého a platinového alba rozhodující prodej kusů fyzických nosičů, ale obrat, který každý titul přináší. Je vypočítán nejen z počtu prodaných CD, ale do této částky jsou zahrnuty i příjmy z placených stažení a všech dostupných streamingových servisů. Pro zlaté album je nyní zapotřebí obratu 500 tisíc korun, pro platinové jeden milion korun. Informoval o tom Tomáš Filip, generální ředitel největšího tuzemského vydavatelství Universal Music.

"V momentě, kdy je hlavním tahounem hudebního trhu streaming, je mnohem objektivnější počítat každý příjem, který je generovaný různými kanály, než počet prodaných alb," řekl Filip.

Změna nastává na základě vývoje hudebního trhu. Od roku 2013 na zlatou desku stačilo prodat 3000 a na platinovou 6000 nosičů. Příjmy z prodeje hudby se loni v Česku meziročně zvýšily o čtyři procenta na 295 milionů korun. Digitální prodeje vzrostly o 14 procent, jejich podíl byl 40 procent z celkových prodejů. Podle Filipa je nyní v Česku téměř 100 tisíc milovníků hudby, kteří si každý měsíc pravidelně platí některý z digitálních servisů pro poslech hudby.

Už podle nových pravidel předali zástupci Universal Music trojnásobnou platinu kapele Slza za její albový debut Katarze. To znamená, že duo Slza svým debutem labelu přineslo obrat přesahující hranici tří milionů korun.

Ještě podle starých pravidel na platinové ocenění loni dosáhli například Pavel Šporcl za prodej alba Gipsy Fire, Václav Neckář (Mezi svými), Mig 21 (Album), Ondřej Brzobohatý (Identity), Jiří Pavlica (Vteřiny křehké) a kapela Bratři Ebenové (Čas holin). Aneta Langerová obdržela dvojnásobnou platinovou desku vydavatelství Supraphon za prodej 12 tisíc kusů svého alba Na Radosti.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zezulka Tomáš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ