Při nahrávání slavné skladby Sympathy for the Devil vyhořelo studio, na obřím koncertě, kde ji Rolling Stones hráli, se zabíjelo a kapele vynesla označení satanistů. Ve skutečnosti za vše mohla jedna dívka a kniha.
Román se jmenoval Mistr a Markétka a Micku Jaggerovi jej věnovala jeho tehdejší přítelkyně Marianne Faithfullová. Zpěváka Rolling Stones zaujal natolik, že pod jeho vlivem složil píseň, která se původně jmenovala The Devil Is My Name.
"Napsal jsem ji jako velmi jednoduchou skladbu, ale ve studiu začala žít vlastním životem - z původně folkové písničky se stala skladba v rytmu divoké samby s textem plným historických narážek a poezie," vzpomíná Mick Jagger. Spekulace o pravém významu textu z roku 1968, v němž je zmiňováno ukřižování Ježíše Krista, ruská revoluce, druhá světová válka či atentáty na bratry Kennedyovy, se vedou dodnes.
* Kdo zabíjel poté, co se v Kalifornii po hraní skladby Sympathy for the Devil stal třísettisícový dav nezvladatelným?
* Který slavný francouzský režisér zachytil nahrávání uvedené skladby ve studiu?
* Co všechno ve studiu během nahrávání shořelo?
* Jaké místo v žebříčku nejlepších skladeb historie přiřadil Sympathy for the Devil časopis Rolling Stone?
* Které slavné kapely uvedený hit později hrály? A jak dlouho ji naopak nehráli Rolling Stones po kalifornské tragédii?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v nejnovějším díle seriálu PŘÍBĚHY SLAVNÝCH PÍSNÍ v aktuálním vydání časopisu INSTINKT, které je právě na stáncích.