Rukopis Bachovy Velké mše je dědictvím chráněným UNESCO

Kultura
30. 10. 2017 05:30
Rukopis Mše h-moll.
Rukopis Mše h-moll.

Rukopis Mše h-moll (také Velká mše), která je odborníky pokládána za jedno z nejlepších děl Johanna Sebastiana Bacha (1685-1750) a barokní hudby vůbec, je nyní oficiálně součástí světového kulturního dědictví na seznamu UNESCO. Berlínská státní knihovna, která má rukopis ve svém archivu, převzala příslušný certifikát od šéfky německého výboru UNESCO Vereny Metzeové-Mangoldové.

Mše h-moll je nyní součástí mezinárodního registru dokumentového dědictví UNESCO Paměť světa. Dílo je pokládáno za milník v dějinách hudby. Rukopis o 99 stranách je jedinou kompletně dochovanou původní Bachovou partiturou. Barokní skladatel ji napsal nedlouho před svou smrtí a jde o jeho poslední sborové dílo.

Berlínská státní knihovna má ve svých archivech 80 procent všech dochovaných původních rukopisů hudebního velikána. Rukopis slavné mše podle UNECSO i po 250 letech fascinuje diváky. Bachovo kaligrafické písmo, energický tok, rozvržení not na stránce a patrný hudební rytmus prý rukopisu propůjčuje jedinečnou auru. Bachova mše údajně patří mezi nejčastěji prováděná díla klasické hudby.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ČTK/DPA/Bernd von Jutrczenka

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ