Skladba Miloše Boka zazní v japonském městě Jamagata

Kultura
6. 6. 2018 10:03
Hudební skladatel Miloš Bok.
Hudební skladatel Miloš Bok.

Světová premiéra skladby českého skladatele Miloše Boka Symfonie E Dur- Apokalypsa v Kamenické stráni zazní 9. června v japonském městě Jamagata. Provede ji Yamagata Symphony Orchestra pod taktovkou hornisty Radka Baboráka, který je jeho hlavním hostujícím dirigentem. Informoval o tom Jean-Gaspard Páleníček ze společnosti JGP ART. Bok, který je aktuálně v Česku známý jako autor návrhu nové podoby státní hymny, se premiéry zúčastní.

Interpretačně náročné dílo bude uvedeno společně se skladbami Mozarta, Sinigagliy a Dvořáka. Podle Páleníčka je to vůbec poprvé, co takto rozsáhlá skladba českého soudobého skladatele bude provedena v Japonsku. Symfonie E dur bude mít v Japonsku ještě v červnu tři reprízy.

Symfonie E dur je úpravou prvního dílu posledního oratoria Bokovy trilogie pro sóla, dětský a smíšený sbor, orchestr a varhany Apokalypsa v Kamenické stráni. "Již po prvním provedení oratoria Českou filharmonií v březnu 2016 v pražském Rudolfinu navrhl skladateli dirigent premiéry Manfred Honeck, aby vypracoval čistě instrumentální verzi díla, která by byla z hlediska obsazení snáze proveditelná," uvedl Páleníček. Tuto verzi si pak objednal hornista Radek Baborák pro provedení v rámci jeho ročního mandátu hostujícího dirigenta symfonického orchestru města Jamagaty.

Oratorní trilogie Miloše Boka Skřítkové z Křinického údolí (1993), Svatá Zdislava (2001) a Apokalypsa v Kamenické stráni (2017) se vyznačuje pro skladatele typickým stylem, ve kterém rozvíjí tonální i formální odkaz Wagnerův či Mahlerův, ale také originalitou, se kterou navazuje na linii experimentátorů s monotématičností a se sonátovou hudební formou, jakými byli například Liszt, Bruckner či Sibelius.

Bok se narodil v roce 1968, kompozici se věnuje od 12 let. Jeho Missa solemnis byla provedena více než padesátkrát, mimo jiné v Carnegie Hall nebo v pražské katedrále sv. Víta, a patří tak mezi nejprováděnější díla soudobého vokálně-symfonického repertoáru. Těžištěm jeho tvorby je chrámová hudba, známý je také díky hudbě k filmům Jiřího Stracha nebo tím, že si u něj Český olympijský výbor objednal novou úpravu státní hymny. Je činný i jako varhaník, klavírista, dirigent a pedagog.

Baborák patří mezi výrazné osobnosti mezinárodní hudební scény. V období 2003 až 2010 působil u Berlínské filharmonie. Sólově koncertuje i s dalšími světovými orchestry a mezi jeho dirigentské partnery patří Simon Rattle, Seiji Ozawa, Neeme Järvi nebo Vladimir Askhenazy. V Japonsku, kam jezdí na turné od roku 1994, je velmi populární.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vondrouš Roman

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ