Skladba Miloše Boka zazní v japonském městě Jamagata

Kultura
6. 6. 2018 10:03
Hudební skladatel Miloš Bok.
Hudební skladatel Miloš Bok.

Světová premiéra skladby českého skladatele Miloše Boka Symfonie E Dur- Apokalypsa v Kamenické stráni zazní 9. června v japonském městě Jamagata. Provede ji Yamagata Symphony Orchestra pod taktovkou hornisty Radka Baboráka, který je jeho hlavním hostujícím dirigentem. Informoval o tom Jean-Gaspard Páleníček ze společnosti JGP ART. Bok, který je aktuálně v Česku známý jako autor návrhu nové podoby státní hymny, se premiéry zúčastní.

Interpretačně náročné dílo bude uvedeno společně se skladbami Mozarta, Sinigagliy a Dvořáka. Podle Páleníčka je to vůbec poprvé, co takto rozsáhlá skladba českého soudobého skladatele bude provedena v Japonsku. Symfonie E dur bude mít v Japonsku ještě v červnu tři reprízy.

Symfonie E dur je úpravou prvního dílu posledního oratoria Bokovy trilogie pro sóla, dětský a smíšený sbor, orchestr a varhany Apokalypsa v Kamenické stráni. "Již po prvním provedení oratoria Českou filharmonií v březnu 2016 v pražském Rudolfinu navrhl skladateli dirigent premiéry Manfred Honeck, aby vypracoval čistě instrumentální verzi díla, která by byla z hlediska obsazení snáze proveditelná," uvedl Páleníček. Tuto verzi si pak objednal hornista Radek Baborák pro provedení v rámci jeho ročního mandátu hostujícího dirigenta symfonického orchestru města Jamagaty.

Oratorní trilogie Miloše Boka Skřítkové z Křinického údolí (1993), Svatá Zdislava (2001) a Apokalypsa v Kamenické stráni (2017) se vyznačuje pro skladatele typickým stylem, ve kterém rozvíjí tonální i formální odkaz Wagnerův či Mahlerův, ale také originalitou, se kterou navazuje na linii experimentátorů s monotématičností a se sonátovou hudební formou, jakými byli například Liszt, Bruckner či Sibelius.

Bok se narodil v roce 1968, kompozici se věnuje od 12 let. Jeho Missa solemnis byla provedena více než padesátkrát, mimo jiné v Carnegie Hall nebo v pražské katedrále sv. Víta, a patří tak mezi nejprováděnější díla soudobého vokálně-symfonického repertoáru. Těžištěm jeho tvorby je chrámová hudba, známý je také díky hudbě k filmům Jiřího Stracha nebo tím, že si u něj Český olympijský výbor objednal novou úpravu státní hymny. Je činný i jako varhaník, klavírista, dirigent a pedagog.

Baborák patří mezi výrazné osobnosti mezinárodní hudební scény. V období 2003 až 2010 působil u Berlínské filharmonie. Sólově koncertuje i s dalšími světovými orchestry a mezi jeho dirigentské partnery patří Simon Rattle, Seiji Ozawa, Neeme Järvi nebo Vladimir Askhenazy. V Japonsku, kam jezdí na turné od roku 1994, je velmi populární.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vondrouš Roman

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ