Soubor Collegium Marianum, který se zaměřuje na objevování zapomenutých skladeb i autorů, uvede 26. listopadu v Divadle ABC pražskou premiéru opery Goerga Fridricha Händela Acis a Galatea. Na představení se podílí loutkoherecký soubor Buchty a loutky. Informovala o tom vedoucí souboru Jana Semerádová.
Händelova opera bude součástí koncertního cyklu Barokní podvečery a soubor ji uvede v roce 20. výročí své činnosti. "K založení souboru Collegium Marianum mne vedla touha sdílet svoji vášeň pro barokní hudbu se stejně zapálenými hudebníky," uvedla hráčka na příčnou barokní flétnu a muzikoložka Semerádová. Nadšení pro hudbu barokní Prahy promítla i do studia archivů a přepisování skladeb. "Jsme známí tím, že objevujeme zapomenuté autory. A tak ti, o nichž před dvaceti lety věděl málokdo, jsou dnes známá jména," dodala.
Acis a Galatea v provedení Collegium Marianum přinese po vánoční hře České vánoce a opeře La Calisto další jejich spoluprácí se souborem Buchty a loutky. "Naše předchozí spolupráce byla natolik inspirativní, že jsme se rozhodli pro další projekt. A tentokrát s jiným přístupem, který by vyzdvihnul snový a magický charakter mytologického příběhu, tak mistrně zhudebněného Händelem," podotkla Semerádová, která se zhostila hudebního nastudování. Divadelní podobu režíroval Vít Brukner ze souboru Buchty a loutky.
Milostný příběh Acise a Galate se dočkal mnoha podob, sám Händel jej zhudebnil třikrát. Děj vychází z řecké mytologie a libreto opery je založeno na Ovidiových Proměnách. Hudba této pastorální opery je hluboká a zároveň hravá, zobrazuje lidské vášně i přírodní živly.
Collegium Marianum se od roku 1997 věnuje hudbě českého a středoevropského baroka, zejména méně známým autorům. Zájem zakladatelky a umělecké vedoucí Semerádové o baroko zahrnuje muzikologickou badatelskou činnost, studium barokní gestiky, deklamace a tance. Soubor v řadě projektů spojil barokní hudbu s dobovým tancem, divadlem i loutkami. Více informací najdete zde.