Hudební kolegové a publicisté označili Věru Špinarovou, která v neděli zemřela, za pěvecký samorost s hlasem od boha. Podle publicity Jiřího Černého její vokál představoval ojedinělý hlasový materiál. Helena Vondráčková podotkla, že Špinarová ve svém projevu uměla být něžná i tygřice. Blízký spolupracovník Petr Šiška prohlásil, že Špinarová byla "ženská, která žila muzikou a byla srdcem i duší rockerka".
"Nepoznal jsem v české populární hudbě větší pěvecký samorost, než byla Věra Špinarová," řekl Černý. Připomněl, že Špinarová už v necelých šestnácti letech začínala zpívat s velkým orchestrem.
"Ve své jednoduchosti byla půvabná a neopakovatelná. Žádný její koncert nebyl technicky úplně dokonalý, ale její přednosti vždy stály vysoko nad těmi drobnými nedostatky," uvedl Černý.
Dodal, že Špinarová zpívala něco mezi soulem, rokenrolem a rhythm and blues a všechny tyto prvky přenesla svým projevem a pěveckou technikou do středního proudu. "Ona o tom moc nepřemýšlela, takže často zpívala jednoduché taneční písničky, ale z toho jejího nádherného 'chřtánu' to vycházelo pěkně," sdělil.
Podle Černého udělala Špinarová chytrou věc, že nikdy nepodlehla volání Prahy, přestože měla nabídky z Rokoka a Semaforu. "Ostrava jí od začátku vycházela vstříc. Měla spoustu zahraničních zájezdů a koncertů, které absolvovala s orchestrem svého prvního manžela Iva Pavlíka," uvedl.
Špinarové kolegyně Vondráčková ocenila barevnost jejího hlasu. "Uměla být něžná i tygřice. Přestože neměla žádné hudební nebo hlasové vzdělání, ale zpěv byl u ní dar od boha."
"Už v dobách, kdy začínala, jsme uvažovali, že bychom ji angažovali jako hostující zpěvačku do programu Václava Neckáře, ale ona nechtěla do Prahy." sdělil Jan Neckář. "Je to neštěstí, zpívala senzačně, Vašek s ní natočil duet Nádhernej den. Jsem rád, že s námi bude pořád prostřednictvím písniček, které nazpívala."
Textař a hudebník Šiška prohlásil, že tak jak Špinarová žila, tak také zemřela. "Odešla do toho rockového baru přímo ze scény," připomněl okolnosti úmrtí Špinarové, která zkolabovala během koncertu. "Pro mě odešel největší hlas české hudební scény a své nejlepší texty jsem napsal právě pro ni," dodal.
Hana Zagorová znala Špinarovou od jejích šestnácti let. "Bude mi chybět. Znaly jsme se ještě z Ostravy. Věra byla originál, který se nedá ničím nahradit," sdělila Zagorová.
Zpěvák kapely Kryštof Richard Krajčo se ke smrti Špinarové vyjádřil na facebookovém účtu kapely. "Jednoho dne se vrátíš, Věrko. Ostrava tě bude vždy milovat a my taky," napsal Krajčo.
Odešel člověk, který byl synonymem pro ostravskou nepoddajnost, řekla k úmrtí pořadatelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová. Zprávu o úmrtí zpěvačky ředitelka Colours of Ostrava zaslechla ve zprávách při cestě do Prahy. "Zabolelo to. Byla to úžasná zpěvačka. Především ale také synonymum pro ostravskou nepoddajnost. Vše si dělala po svém. Byla velmi odvážná," řekla Holušová. Připomněla, že Špinarová před lety na ostravském festivalu vystoupila.
K úmrtí hudební legendy se vyjádřili i čeští politici. Česká hudební scéna přišla o jeden ze svých velkých klenotů, reagoval na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) vyslovil nad jejím odchodem hlubokou soustrast a označil ji za fenomenální zpěvačku. Soustrast vyjádřilo na sociální síti i ministerstvo školství.
Mezi špičku domácí populární scény katapultovala Špinarovou nahrávka Music box z roku 1969, o tři roky později vydala své první album Andromeda. Poté vystupovala se skupinami Speciál a Notabene. Celkem vydala 13 desek.