Mezinárodní účast
"Úžas hudby". V Praze začne Mezinárodní varhanní festival
31.07.2018 07:45
V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná ve čtvrtek 23. ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V rámci programu vystoupí umělci z Dánska, Portugalska, Německa, Francie, Islandu a České republiky. Mottem letošního ročníku, který je věnován vynikající osobnosti české varhanní školy Milanu Šlechtovi, je "úžas hudby". Příležitost být svědky přehlídky významných evropských varhaníků budou mít zájemci do 20. září, uvedla za pořádající společenství Svatojakubské Audite Organum Renata Čapková.
Na zahajovacím koncertě ve čtvrtek vystoupí dánská varhanice Bine Katrine Bryndorfová, která je nejen interpretkou především barokní hudby, ale i profesorkou Kodaňské královské akademie a Královské akademie v Londýně. Držitelka mnoha ocenění z mezinárodních varhanních soutěží, která vystupuje i jako cembalistka a ve spojení s komorními orchestry a sbory, nabídne hudbu Johanna Sebastiana Bacha, Georga Muffata, Johana Petera Emilia Hartmanna, Paula Kaysera a Louise Vierna.
"Poprvé v historii festivalu budeme mít 9. srpna možnost autentického poslechu portugalské hudby, a to v průřezu od raného baroka až po 20. století, v podání nadějného lisabonského varhaníka Antónia Manuela Esteireira. Je vyhledávaným poradcem při stavbě nových varhan či restaurování historických nástrojů," uvedla k dalšímu programu Čapková.
Třetí festivalový koncert 16. srpna provede David Cassan, jeden z nejžádanějších francouzských umělců. Velkou část jeho vystoupení bude tvořit právě improvizace na daná témata. Italské a francouzské variace je název čtvrtého varhanního setkání u svatojakubských varhan, kam 23. srpna pozve Sergio Orabona. Na posledním prázdninovém koncertě 30. srpna uslyšíme titulární varhanici baziliky sv. Jakuba Irenu Chřibkovou.
Z Německa přijede do Prahy 6. září Martin Sander, který vyučuje na vysoké škole v Dermoldu a v Basileji a často zasedá v porotách mezinárodních varhanních soutěží. Předposlední koncert 13. září bude patřit opět české interpretce - Jiřina Dvořáková Marešová vystupuje jak sólově, tak s mnohými instrumentalisty a hudebními tělesy. Na závěrečném festivalovém koncertě vystoupí islandský varhaník Björn Steinar Sólbergsson, titulární varhaník katedrály v Reykjavíku. Více informací k programu se nachází na http://www.auditeorganum.cz.
Během každého koncertu se uskuteční videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře na varhany v bazilice u sv. Jakuba a jejich 8277 píšťal. Svatojakubské varhany jsou se svými čtyřmi manuály a 91 znějícími rejstříky (hlasy) po varhanách olomouckého chrámu svatého Mořice druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více jak 90 hudebníky. Nástroj v roce 1705 postavil mistr Abrahám Stark z Lokte.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.