Záhadný význam American Pie? Rozhodně nesmrtelnost pro McLeana

Kultura
1. 10. 2015 09:08
Americký písničkář Don McLean zachycený na fotografiích.
Americký písničkář Don McLean zachycený na fotografiích.

Americký písničkář Don McLean, který 2. října oslaví sedmdesátiny, sice natočil dvě desítky desek, k nesmrtelnosti mu ale stačila jedna píseň. Jeho hit American Pie je pomníkem americké hudbě i kultuře padesátých a šedesátých let a dodnes je jednou z nejhranějších skladeb a samotného McLeana katapultoval do hvězdných výšin. Stín této balady už ale nikdy nedokázal překročit.

American Pie je dodnes kulturním fenoménem a dlouhá léta se vedly rozsáhlé debaty o jejím významu. "Lidé se mě ptají, co znamená americký koláč. Já jim říkám, že to znamená, že už nebudu nikdy muset pracovat, pokud nebudu chtít," řekl kdysi McLean s nadsázkou. Skladba pochází z McLeanova druhého studiového alba American Pie a a pojednává o dni známém jako "Den, kdy zemřela hudba" (The Day the Music Died), kdy v roce 1959 zemřeli při leteckém neštěstí Buddy Holly, Ritchie Valens a The Big Bopper. Singl se udržel čtyři týdny na prvním místě v americké hitparádě a McLeanovy písně zaujaly slavné interprety. American Pie zpracovala jako asi nejslavnější coververzi Madonna v roce 2000. V češtině se písně ujal s textem Michaela Žantovského pod názvem Píseň pro prázdný sál Pavel Bobek.

Letos v dubnu byl původní rukopis textu slavné písně vydražen za 1,2 milionu dolarů, což je v přepočtu více než 30 milionů korun. Šestnáct stránek s návrhem textu a poznámkami prodala newyorská aukční síň Christie's.

McLean se narodil 2. října 1945 v New Rochelle ve státu New York. Šedesátá léta prožil ve folkových klubech: "Chtěl jsem si vydělat na živobytí a nemuset pro nikoho pracovat. Raději bych žil v jeskyni, než pro někoho pracoval." Cítil to tak silně, že odmítl několik pozvání do různých kapel a raději vystupoval sám. Jeho celoživotním vzorem a přítelem byl folkový bard Pete Seeger.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , YouTube

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ