Oslava demokracie
Internetová výstava představuje sbírku dokumentů k sametové revoluci
17.11.2020 09:42
Internetová výstava plná dobových fotografií a vzpomínek pamětníků připomíná od úterka sametovou revoluci v Československu na platformě Google Arts & Culture. Výstava, kterou připravila společnost Paměť národa, připomene u příležitosti Mezinárodního dne studentstva také rok 1939 a oběti nacistické zvůle z řad studentů. Výročí listopadových událostí roku 1989 v Československu vedlo k pádu komunistického režimu. Výstavu lze celosvětově od úterních 08:00 vidět na googlu.
Domovská stránka českého Googlu v úterý připomíná 17. listopad jako den, kdy odvaha českých studentů opakovaně měnila chod československých a českých dějin. Při této příležitosti odkazuje na sbírku historických fotografií, dokumentů a videí se vzpomínkami studentů dostupnou jak v českém, tak i anglickém jazyce. O výstavě a českých kořenech tohoto svátku v úterý informuje Google také na svém celosvětovém blogu.
Výstava přibližuje domácímu i mezinárodnímu publiku dva silné historické momenty. Jde o zatýkání, popravy studentů a následné uzavření českých vysokých škol nacisty během 17. listopadu 1939 a shromáždění studentů v tentýž den roku 1989, které odstartovalo sametovou revoluci.
"Doufáme, že i globální publikum se seznámí s českými kořeny Mezinárodního dne studentstva a že příběhy přinesou i naději do současných temnějších dnů," uvedla na tiskové konferenci manažerka Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.
Platforma Google Arts & Culture poskytuje světovým galeriím, muzeím, archivům a dalším institucím technologie, aby mohly své kulturní bohatství sdílet s globálním publikem, doplnila. Platforma funguje od roku 2011, nyní má přes 2000 partnerů z celého světa a zahrnuje přes šest milionů artefaktů.
Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná on-line od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili nacismus a komunismus. Sbírku Paměť národa spravuje nezisková organizace Post Bellum (latinsky: po válce), založená v roce 2001. Paměť národa obsahuje 10 tisíc výpovědí a je třetí největší sbírkou svého druhu na světě.