Dvořáčková: Jméno Kundera je na 60 stránkách jen jednou
15.10.2008 07:00
Manželé Dvořáčkovi nemají důvod zpochybnit dokumenty, v nichž je světoznámý spisovatel Milan Kundera uváděn jako udavač Miroslava Dvořáčka v roce 1950. V úterý to řekla Dvořáčkova manželka Markéta, která společně s manželem žije ve Švédsku a přijala tam příjmení Dvoracek.
Miroslav Dvořáček, který je v Kunderově případu klíčovou postavou, byl v roce 1950 západním agentem a v Československu bojoval proti komunismu. Na základě udání strávil 14 let v komunistických lágrech, z toho 10 let v uranových dolech. Původně měl být odsouzen k trestu smrti, rozsudek nakonec zněl na 22 let. V roce 1964 byl podmínečně propuštěn a byl mu povolen jen výkon podřadného povolání. Z ČSSR emigroval v roce 1968 a od roku 1975 žije ve Švédsku. Údaje o tom, že tím, kdo jej udal, byl Milan Kundera, přinesl na základě dobových dokumentů týdeník Respekt.
"Autor článku pan Hradílek nám letos k případu mého muže poslal přes 60 dokumentů, obsahujících přepisy výslechů, údaje o zatčení i fotodokumentaci," uvedla Dvořáčkova manželka. Jméno Milana Kundery se objevilo v jediném z těchto dokladů - ovšem v zásadní roli. Šlo totiž o osobu, která údajně policii Miroslava Dvořáčka udala. "Pokud jde o údaje týkající se mého manžela přímo, tedy situací, jichž se sám účastnil a které byly zaznamenány, nenašli jsme v dokumentech nic, co by neodpovídalo skutečnosti," dodala.
Pravost dokumentů komunistických úřadů je přitom jako důkaz klíčová. Milan Kundera totiž jakoukoli svou vinu popírá. Dvořáčkova manželka Markéta ovšem naopak pochybuje o tom, proč by právě Kunderovo jméno policie či kdokoliv jiný zfalšoval, když vše ostatní souhlasí. Kundera byl v té době ještě mladým zapáleným, ale vcelku málo významným komunistou - jeho význam se v žádném případě nedal srovnat s věhlasem, kterého nejprve v Československu a později celosvětově dosáhl v 60. a pozdějších letech.
Dokumentaci použitou jako podklad k materiálu časopisu Respekt přitom celou pročetl i Dvořáček, který se s Milanem Kunderou osobně neznal. Letos v létě, po prostudování dokumentů, však Miroslava Dvořáčka postihl infarkt a nyní se zotavuje z jeho následků - proto celý případ osobně nekomentuje.
Důkazy proti Kunderovi nemáme
"Byla to hrozná doba, ale každý musel po celou dobu povinně nosit doklad k prokázání vlastní totožnosti a vydávat se za někoho jiného před úřady vůbec nebylo jednoduché," podotkla Dvořáčkova manželka k myšlence, že za Milana Kunderu by se mohl eventuálně vydávat někdo jiný. Zdůrazňuje ovšem, že žádné konkrétní důkazy proti Milanu Kunderovi k dispozici nemá.
Mnohem méně jasná je podle ní role Ivy Militké, k níž na kolej si Dvořáček uložil kufr. Když si pro něj později přišel, čekala na něj policie a zatkla ho. Na to, že Dvořáček se na koleje vrátí, bezpečnost údajně upozornil právě Kundera. Dvořáčkově manželce přijde divné, že Militká nebyla v době, kdy za každou pomoc "nepřátelům lidu" panovaly nesmírně kruté tresty, potrestána vůbec.
"Kdyby se ale v případu neobjevilo Kunderovo jméno, těžko by se jím dnes někdo vůbec zabýval. Proto mi to celé připadá trochu absurdní," dodala na závěr Dvořáčkova manželka k událostem starým již téměř 60 let. "Kundera Nekundera, manžel strávil čtrnáct let v pekle a poznamenalo to pochopitelně i celý jeho další život," řekla.
Foto: ČTK, archiv Týdne
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.