Filmový historik David Čeněk pracuje na Letní filmové škole jako dramaturg a tlumočník od roku 2001 a jako jeden z mála může kompetentně porovnávat bývalé a současné vedení festivalu. O tom, pro kterou stranu vyznívá jeho hodnocení lépe, mluví v rozvohoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Letos jste zajišťoval retrospektivu režiséra Julia Medema. Jak byste srovnal organizaci Letní filmové školy (LFŠ) za Jiřího Králíka a za současného vedení?
Pobuřuje mne, že nikdo nikdy neocenil ty desítky lidí, kteří stáli za Králíkem. Už mnohokrát jsem slyšel ten argument: Jiří Králík byl "vizionář". Málokdo už ví, že ve skutečnosti nebyl schopen žádný projekt dotáhnout do konce. Symptomatický je způsob, jak si utvářel názor na filmy. Vzpomeňme si, jak prohlašoval, že filmu dává 15 minut a pak odchází z kina. Jiří Králík nesháněl práva, hosty, kopie filmů, nepsal texty do katalogů, nevytvářel koncepce cyklů. On pouze vygoogloval výročí a na základě intuice nadhodil cykly, vše ostatní bylo na dramaturgickém a organizačním týmu. Ostatně, z technicko-organizačního kolektivu LFŠ neodešel za Králíkem nikdo.
Jak nahlížíte na články Jiřího Králíka a Jana Čulíka uveřejňované během LFŠ v Britských listech?
Je mi velmi smutno, když vidím, jak pan Králík užírán zlobou a nenávistí šíří demagogické lži a manipuluje lidmi kolem sebe. Zneužívá faktu, že osvětlení situace by znamenalo vytáhnout i informace na úrovni bulváru, k čemuž se naštěstí Asociace českých filmových klubů (AČFK) nesnížila. Nestačilo mu podat trestní oznámení, protože je zřejmě netrpělivý a jede po své linii emocionálního nátlaku.
Můžete být konkrétní?
Pan Králík například tvrdí, že letos na LFŠ převažovaly dokumenty a nezajímavé a zbytečné filmy. Vzpomeňme všichni na "experimentální" ročník (Film a smrt, 2003), kdy diváci trpěli, protože před hlavním filmem běžel středometrážní dokument, který neměl nic společného s tím následujícím. Co to tedy jsou ty "nezajímavé a zbytečné filmy"? Pokud to pan Králík tak přesně ví, pak ho bez problémů zaměstnají třeba ve výběrové komisi festivalu v Cannes. Možná jim ani nebude vadit, že neumí cizí jazyky.
Je pravdivé Králíkovo tvrzení, že program byl letos zbytečně ochuzen, protože náklady na filmy tvořily jen jednu desetinu rozpočtu?
Není to pravda. Vezměme si třeba minulý ročník a brazilský film: jen retrospektiva brazilského filmu vyšla téměř na milion, a to přece nebyl celý program LFŠ. Jen "moje" filmy (čtvrtina celého programu) musely vyjít nejméně na jeden milion. Podle propočtů Králíka by tedy LFŠ musela mít rozpočet 40 milionů. To přece nikdy neměla. Předloňský cyklus Africký film byl jedním z nejdražších, které jsem sestavoval. Host Souleymane Cissé dostal honorář pět tisíc eur, stejná částka se platila za jeho filmy, platila se mu 1. třída letadlem z Mali! Řada kopií musela mít tzv. pojištění na klíč, které je poměrně vysoké. Králíkovu argumentu může věřit jen naprostý naivka. A pokud ano, ať se ho přeptá, co dělal s těmi zbylými penězi...
ČTĚTE TAKÉ: Dostanete kastrační úzkost, varuje David Čeněk
Myslíte si, že Jiří Králík nemá právo cítit se trochu ublíženě?
Upřímně věřím tomu, že Jiří Králík trpí, ale může si za to sám. Do posledních chvil ledna 2008 jsem ho bránil a snažil se najít alespoň něco pozitivního na jeho jednání, protože mi tvrdil, že mu jde o budoucnost klubového hnutí a nikoliv o osobní spory; tomu už dnes ale nelze věřit. Nyní se trpícího Jiřího zastávají mediálně známé osobnosti. Řady z nich si velmi vážím lidsky i profesně, ale jen zírám, jak dobře je při jejich inteligenci Jiří Králík dokázal zpracovat. Prosím, zamysleme se nad člověkem, který "nechce dělat problémy". Nebyl v sále a kritizuje, co se v sále děje! Ano, takový je přesně Jiří Králík: Já tam nebyl, já to neviděl, ale takhle to určitě je a ty to zařiď! Vizionář, charizmatický člověk, otec zakladatel a nyní podvedený, zneuznaný a pořád morálně čistý. Myslím, že v češtině proto máme výraz pokrytectví.
Co vám osobně na celé kauze vadí nejvíc?
Je mi líto, že v naší zemi se pořád problémy řeší neurvalým způsobem. Pamatuji si na podobné kauzy ze zahraničí, kde by se vše zhruba v březnu zastavilo a obě strany by čekaly na vyjádření soudů. Pan Králík je totiž člověk, který je schopen podat trestní oznámení na vašeho příbuzného a klidně se bude vesele stýkat se zbytkem rodiny. To je jen pro silné žaludky! Sází na to, že řada lidí bude jednat pragmaticky, a když jim nabídne práci, tak si klidně to své odpracují v Uherském Hradišti a pak budou pokračovat do Písku. Asi jsem příliš citlivý nebo hloupý, ale to je na mě už příliš silné kafe.
Foto: archiv Davida Čeňka, archiv