Vítězové druhého ročníku Literární ceny Mileny Hübschmannové, jejímž cílem je podpora romských spisovatelů, byli vyhlášeni 11. prosince v Mramorovém sále pražského Paláce Lucerna. První cenu v kategorii poezie si odnesla čtyřiadvacetiletá Iva Vyskočilová, v próze zvítězila osmačtyřicetiletá Jana Ferdinandová.
ČTĚTĚ ZDE: Poezie Ivy Vyskočilové
Slavnostní vyhlášení, kterého se kromě jiných zúčastnil i Petr Uhl, se neslo v uvolněném duchu, hrála kapela R-mosty se zpěvačkou Sárou Kalejasovou, čas plynul pomalu a malé zpoždění ani organizační nedokonalosti vlastně nikomu nevadily. Předsedkyně sdružení Romea Jarmila Balážová v úvodu vzpomenula romistku Milenu Hübschmannovou a její zásluhy o znovuobjevování romštiny. Celoživotní snaha o rehabilitaci romštiny vyvrcholila její iniciativou, díky níž se romistika v roce 1991 stala jedním z vědních oborů na pražské Filozofické fakultě.
Kdo byla Milena Hübschmannová (1933-2005) |
• v patnácti letech se kromě němčiny, angličtiny, francouzštiny a ruštiny začala zabývat i hindustánštinou a bengálštinou • na Filozofické fakultě studovala indologii, během brigády na Ostravsku ji zaujala mluva Romů - v jejich řeči rozpoznávala hindská slova • od roku 1953 až do konce života se věnovala studiu romštiny - snažila se o její kodifikaci, rehabilitaci, znovuobrození a rozvoj • podílela se na tvorbě romské gramatiky, vytvořila učebnici zapomenutého romského jazyka a sepsala česko-romský a romsko-český slovník • v roce 2002 dostala od prezidenta Medaili za zásluhy • v září 2005 tragicky zemřela při automobilové nehodě v Africe |
„Báli jsme se, aby se vůbec někdo přihlásil, podporovali jsme a povzbuzovali zejména studenty na středních školách," řekla Balážová. Do druhého ročníku literární soutěže se nakonec přihlásilo téměř padesát amatérsky píšících i renomovaných autorů. Porota, v níž byli romští spisovatelé Vlado Oláh a Janko Horváth, vybrala šest nejlepších v kategoriích poezie a próza.
Iva Vyskočilová, která dosud nikde nepublikovala, zvítězila v kategorii poezie. Sympatická dívka s piercingem v nose se narodila v Praze, kde na Filozofické fakultě studuje romistiku. Letos úspěšně absolvovala bakalářskou prací na téma romská poezie.
Jana Ferdinandová, vítězka kategorie próza, se narodila v Praze a v roce 1975 se přestěhovala na Slovensko. Nedokončila střední odborné učiliště, psaní prózy se věnuje v posledních letech. Zatím publikovala pouze v periodiku Romano nevo ľil. Náměty čerpá z vyprávění starých Romů i ze současnosti. Má tři děti a šest vnoučat. Kvůli vážné srdeční vadě se slavnostního předávání nemohla zúčastnit.
Romská literatura je postavena na svébytné lidové poezii a zejména orální tvorbě, z ní vychází jak tematicky, tak formálně. Dosud neformalizované žánry v sobě odrážejí vypravěčské nadání Romů, kteří převážně zaznamenávají osudy svých předků.
Foto: Romea