Celoevropský průzkum
Česko má zdaleka nejhustší síť veřejných knihoven v EU
30.09.2013 15:32
Česká republika má nejhustší síť veřejných knihoven v celé Evropské unii. Vyplývá to z celoevropského průzkumu, jehož se v 17 zemích zúčastnilo přes 40 tisíc respondentů a který se týkal názorů lidí na přínosy informačních technologií ve veřejných knihovnách v ČR a EU. V celé unii působí 63 tisíc veřejných knihoven, Česku jich je 5408. Na 10 tisíc obyvatel ČR tak připadá 5,1 knihovny, průměr EU je 1,3 knihovny na 10 tisíc obyvatel.
Více než tři knihovny na 10 tisíc obyvatel má v EU už jen Lotyšsko. Veřejné knihovny zajišťují bezplatný přístup k internetu, někteří Evropané získávají první zkušenost s počítači nebo internetem právě ve veřejné knihovně. Pro některé lidi může být knihovna jediné místo, kde mají k informačním a komunikačním technologiím přístup, aniž by museli platit poplatky, zjistil průzkum.
Knihovny v EU využilo za jeden rok 23 procent populace, tedy přibližně 97,3 milionu obyvatel. Nejvýznamnějšími službami knihoven jsou půjčování knih, což uvedlo 92 procent respondentů, bezplatný přístup k internetu (40 procent), bezplatné používání počítačů (38 procent) a školení počítačové gramotnosti (30 procent). Doma má připojení k internetu 69 procent Čechů, například Bulharsko má 45 procent, ale Nizozemsko až 94 procent.
Lidé používají veřejný internet v knihovnách zejména proto, že je tam zadarmo (33 procent), že nemají počítač (19 procent) nebo že nemají přístup k internetu (18 procent); dvanáct procent jako důvod uvedlo komunikaci s přáteli a rodinou. V ČR využilo za poslední rok internet a informační technologie v knihovnách 17 procent dospělých.
Česko ročně vydává na činnost knihoven 15 eur na obyvatele. V Dánsku je to 65 eur, v Portugalsku šest eur; nejvíce zemí, jejichž údaje jsou k dispozici, vynakládá na veřejné knihovny ročně 11 až 30 eur na obyvatele.
Průzkum prováděla společnost TNS z pověření Nadace Billa a Melindy Gatesových. Průzkum byl dokončen na začátku letošního roku. Celá závěrečná zpráva je k dispozici na stránkách časopisu Ikaros.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.