Kontroverzní spisovatel
Charles Bukowski: drsný svéráz americké literatury
09.03.2019 18:00
Četba knih Charlese Bukowského není nic pro jemné povahy. Šťavnatými výrazy se to v nich jen hemží a témata jsou jasná - alkohol, sex a násilí. Styl je přímočarý, nechybí ani černý humor. Většina děl někdejšího tuláka, alkoholika a slavného literáta je autobiografická. K nejznámějším dílům Bukowského, který zemřel před 25 lety, 9. března 1994, v 73 letech na leukémii, patří Všechny řitě světa i ta má, Faktótum a Hollywood.
Plodný literát se proslavil zejména úsporným stylem plným vášně, senzuality a humoru. Byl vynášen, ale i zatracován. Kritika ho označovala za apologeta lidské spodiny a jeho dílo za "prosycené alkoholem, drogami a sexem". "Hank", jak Bukowskému říkali jeho přátelé, se podle svých slov cítil inspirován k tvorbě zejména ve stavu opilosti, neboť "nepsal proto, aby spasil lidstvo, ale aby zachránil sám sebe". Protagonistou řady Bukowského děl je autobiografická postava Henry Chinaski, který žije ve špinavých podnájmech, potlouká se po zaplivaných barech a střídá zaměstnání i ženy jak na běžícím pásu.
Bukowski se narodil 16. srpna 1920 v německém Andernachu jako Heinrich Karl. Jeho rodiči byli Američan sloužící v Německu a německá švadlena, kteří se kvůli ekonomické krizi brzy rozhodli přesídlit do Los Angeles. Bukowski později ve svých dílech vysvětloval, že v dětství prožil jen málo radosti, zato hodně strachu a ponížení. Děti se mu vysmívaly kvůli německému přízvuku, otec jej bil. Bukowski se od ostatních lišil i svou dyslexií, jeho izolaci napomohlo i akné, jehož existencí trpěl.
Léta psával povídky a básně do různých časopisů, často i bez honoráře. Mezi tím střídal různá zaměstnání. V roce 1969 se ho ujalo nakladatelství Black Sparrow, kterému pak zůstal věrný i v lepších časech. Bukowského pravá spisovatelská dráha začala v roce 1970, kdy odešel z dalšího pracovního poměru na losangeleské poště a napsal svůj první román nazvaný Poštovní úřad, který vyšel v roce 1971 a Bukowskému přinesl skutečný ohlas mezi čtenáři. Následovaly romány Faktótum (1975), Ženy (1978), Šunkový nářez (1982), Hollywood (1989) nebo Škvár (1994).
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.