Knižní novinky: Satan, Lucifer a smrt
27.06.2009 09:16
Jak sestavit životopis bytosti, která sice po staletí budí strach v očích křesťanů, ovšem Bible se o ní zmiňuje jen sporadicky?
O biografii vládce pekel se v knize nazvané jednoduše Satan: Životopis pokouší americký univerzitní profesor a odborník na středověk a renesanci Henry Ansgar Kelly, přičemž knihu v originále vydalo univerzitní nakladatelství Cambridge University Press, takže nejde o nějakou senzacechtivou kompilaci. Kelly (podobnost se jménem slavného mága je jistě jen náhodná) podrobně prostudoval Bibli, a to jak její hebrejskou, tak řeckou verzi, a snaží se dešifrovat, sumarizovat a analyzovat sporé poznámky o satanech či Satanovi, které se tu nacházejí neuspořádaně roztroušené.
Kde se vzal Satan
Ukazuje, že klíčový text křesťanství vůbec neoperuje se Satanem jakožto symbolem zla a protipólem Boha, že naopak v převážné části Písma je Satan (nebo satani) Božím služebníkem a pomocníkem, pravda tak trochu na špinavou práci (například Jóba nekonečně dlouho trápí a pokouší, aby tak prověřil pevnost jeho víry, v Novém zákoně zkouší i Ježíše).
Teprve Pavlovy Listy a Zjevení Janovo konstruují obraz padlého anděla. Ale nic o Antikristovi ani o peklu - k tomuto lidovému strašákovi vedly až pozdější interpretace Justinem Mučedníkem, Origenem, svatým Augustinem a legendami o svatých. Podnětné čtení, které by nemělo chybět v knihovně žádného správného satanisty, vydalo nakladatelství Volvox Globator v překladu Kláry Břeňové.
Lucifer jako superhrdina
Lidová mytologie o čertech však už mezitím pokročila a dala vzniknout propracovanému hierarchizovanému světu. Z pohádek v minulém století přešel do hororové a fantasy literatury a také do komiksu. Nejnověji do série nazvané přímočaře Lucifer. Jejím scenáristou je Angličan Mike Carey, který předtím úzce spolupracoval s Neilem Gaimanem, a také svět, který kolem Lucifera stvořil, vychází ze světa Gaimanova slavnějšího komiksu Sandman.
Česky nedávno vyšel druhý svazek Luciferových příběhů nazvaný Děti a monstra; obsahuje dvě delší povídky. Lucifer je tu pojat jako docela pohledný mladý muž s nějakými těmi nadpřirozenými schopnostmi, který osaměle cestuje světem a musí řešit překážky, které se mu dostávají do cesty. Není to hrdina beze zbytku kladný, ale jeho protivníci jsou ještě odpudivější, takže mu čtenáři musejí fandit. Pro nakladatelství Crew přeložil Štěpán Kopřiva, mimochodem autor akční fantasy Asfalt, která se celá odehrává v pekle.
Kdyby lidi neumírali
Dnešní děti si sice rády přečtou komiks i horory o všelijakých monstrech, čerti už je ale dávno nevystraší. Zato si mohou lámat hlavu s jinými věcmi: jak a kdo žije a umírá a co by se stalo, kdyby nikdo neumíral, co je a není svoboda anebo jak je to s bohy a Bohem.
Aby rodiče dokázali uspokojivě tyto dětské otázky zodpovědět, napsala dvojice francouzských autorů Brigitte Labéové a Michel Puech knihu Já a svět, svět a já, v níž se jim podrobně věnují a na názorných příkladech vysvětlují, kdy a proč se může zabít živá bytost, utrhnout květina nebo kdy má kdo právo být nešťastný a kdy nikoliv. Sympatickou knihu s ilustracemi Jacquese Azama vydal Knižní klub v encyklopedické edici Universum v překladu Hany Rusé.
Pravidelný informativní text o knižních novinkách nemá recenzní charakter a ani výběr titulů není doporučující.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.