Unikátní publikace
Komiksová učebnice komiksu je návod i monografie
15.01.2020 14:47
Komiks nezažívá nový rozmach jen v angloamerickém prostředí a západní Evropě, ale je čím dál populárnější také v Česku. Pohled na teorii a řemeslo komiksu nyní obohacuje Komiksová učebnice komiksu. Unikátní publikaci napsala, nakreslila a namalovala Toy_Box na základě vlastní práce i tvůrčích workshopů, které řadu let s velkým úspěchem vede.
Cílem Toy_Box nebyla akademická práce. "Nejedná se o univerzální návod a bylo by pošetilé myslet si, že bude sedět každému. Odráží se v něm moje zkušenost jako autorky i jako lektorky komiksových workshopů," říká výtvarnice, která první komiksy publikovala v roce 2004 a v roce 2015 získala cenu Muriel za komiksový román Moje kniha Vinnetou. "Hlavním účelem mého návodu je, abyste se vyvarovali toho, že budete dobu pracovat na něčem, co nakonec skončí v koši," dodává. Kniha má 288 stran, z toho 60 stran zabírá nový malovaný komiks, ve kterém autorka v praxi ukazuje vše, o čem píše.
V jednotlivých kapitolách se věnuje nejen praktickým stránkám řemesla, jako jsou práce s písmem, význam barev, výroba storyboardu nebo využití střihu, ale zabývá se také zakázkami, cenou, jak se vůbec stát profesionálem nebo kde najít čas na tvorbu. Na konci každé kapitoly čeká několik praktických úkolů. Kniha je zároveň autorčinou monografií, která obsáhne její začátky během studia scénografie na DAMU po nejnovější zakázky, například kampaň Lékařů bez hranic, pro které namalovala opomíjené choroby v rozvojových zemích. Také do výkladu zapojila svoje inspirace, jako jsou Haruki Murakami, David Lynch, Chris Ware nebo Vojtěch Jasný.
Přemýšlení o tvorbě
Že má Toy_Box dar nadchnout širší publikum pro komiks, potvrzuje i spisovatelka Petra Soukupová. "Pokud chcete začít s komiksem a nevíte si rady, tahle kniha vám to srozumitelně a zábavně vysvětlí. A možná vám i dodá odvahu to konečně udělat. Alespoň u mě to tak bylo," říká Soukupová.
Toy_Box dlouhodobě podporuje projekty, které propagují veganství, ochranu životního prostředí a zvířat, nebo které bojují s xenofobií a rasismem. "V autorčině práci to můžeme sledovat už od dob, kdy svým dílem pomáhala definovat politický obsah českého street artu," říká šéfredaktor Paseky Jakub Sedláček. "Toy_Box neučí své žáky a čtenáře pouze tvořit, ale učí je o tvorbě přemýšlet, a to v kontextu světa, který nás obklopuje, i s ohledem na vlastní svědomí," dodává.
Výtvarnice dlouhodobě užívající pseudonym Toy_Box absolvovala Literární akademii Josefa Škvoreckého v Praze, poté studovala scénografii na DAMU. Pracovala jako novinářka, v současnosti je ve svobodném povolání. Svými komiksy, často se sociálními tématy, přispěla do řady časopisů a sborníků. Její komiksový román Moje kniha Vinnetou (2014) vyhrál cenu Muriel a Zlatou stuhu. Ilustrovala pohádku Petra Stančíka O díře z trychtýře (2016). V roce 2018 představila svou tvorbu na velké autorské výstavě v Egon Schiele Art Centru v Českém Krumlově.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.