Konec ochrany autorských práv. Přijde boom Karla Čapka?
22.12.2008 12:57
S uplynutím sedmdesáti let od autorovy smrti skončí lhůta, kdy se na dílo jednoho z nejznámějších českých spisovatelů vztahovala plná ochrana autorských práv.
Od smrti Karla Čapka uplyne o Vánocích sedmdesát let, a jeho dílo tak přestane být chráněno autorským zákonem v té míře jako dosud. "Od 1.ledna 2009 bude Čapkovo dílo opět volné, každý si s ním může nakládat, jak chce. Vyjma dvou případů - že je nesmí užívat způsobem snižujícím jeho hodnotu a že musí být vždy uveden autor," uvedl ředitel divadelní a literární agentury Dilia Jiří Srstka.
Zachránila jej smrt? |
Karel Čapek zemřel 25. prosince 1938 v Praze na zápal plic. Jeho protiválečné romány a hry v předvečer druhé světové války aktivně bojovaly proti nacistické hrozbě. Často se proto připomíná, že smrt ho uchránila před hrůzami nacistické okupace; podobnou službu by ovšem učinil i odchod do exilu. Jisté je, že gestapo, které o Čapkově úmrtí nevědelo, si pro něj přišlo hned po obsazení Prahy.
Úmrtí spisovatele, dramatika a novináře připomene i letos u jeho hrobu na Vyšehradě Společnost bratří Čapků. Do 16. ledna trvá v Klementinu výstava, která připomíná nejen Čapkovo literární dílo, ale dává nahlédnout i do jeho soukromého života. |
Žádný mimořádně nápadný návrat Čapkových děl do veřejného prostoru však patrně očekávat nelze. Autorský zákon totiž splnil svůj účel a chránil dílo v době, kdy o ně byl největší zájem a vyplatilo se je publikovat i s poskytnutými autorskými náhradami.
Navíc Čapkovo dílo bylo už kdysi na poměrně dlouhou dobu volné. "Zemřel 25. prosince 1938 a ve starém autorském zákoně byla lhůta padesátiletá. Tedy Karel Čapek a jeho dílo se stalo volné k 1. lednu 1989. To platilo do 30. listopadu 2000," uvedl Jiří Srstka. Teprve po zmíněném datu začal platit nový autorský zákon a lhůta se prodloužila na 70 let.
Agentura Dilia v posledních letech evidovala jen malý počet zahraničních žádostí o Čapkova dramatická díla. Bílou nemoc a R.U.R. hrály po roce 2000 univerzitní scény v Oregonu a Alabamě v USA, Válku s mloky si vyžádala francouzská agentura S.A.C.D. a Věc Makropulos agentura Universal Edition, zastupující anglosaskou a německy mluvící oblast. Na hru Ze života hmyzu měly v 90. letech práva agentury v Londýně a Německu.
Padělaná Dášeňka
Literární díla Karla Čapka ovšem vycházejí stále, Národní knihovna například eviduje sedmero vydání slavné Dášeňky za posledních 20 let; celkem včetně zahraničních mutací je v její databázi na 50 vydání knížky o nezbedném štěněti foxteriéra. V tuzemsku se kniha zřejmě kvůli stále trvající oblibě, a tedy zaručenému zisku z jejího prodeje, dokonce padělala - nakladatel Vlastimil Svoboda, kterého soud potrestal za prodej pirátského vydání knihy Harry Potter, údajně nechal zhotovit 10 tisíc výtisků populární dětské knihy.
Také Válka s mloky vychází stále - Národní knihovna eviduje na 70 vydání tohoto protiválečného románu, z čehož polovinu tvoří zahraniční edice. Podobně je to i s vědeckofantastickým románem Krakatit.
Foto: ND
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.