Ve veřejných knihovnách v České republice klesl loni meziročně počet výpůjček. Proti 60 milionům vypůjčených dokumentů si čtenáři loni půjčili 58,2 milionu knih. Pokles se týká hlavně naučné literatury. Roste ale počet stažených dokumentů, loni jich bylo 43 milionů.
Počet výpůjček klesá postupně od roku 2011, kdy jich bylo 67 milionů. Příčinou je podle předsedy Svazu knihovníků a informačních pracovníků Víta Richtera celosvětový trend poklesu zájmu o naučnou literaturu vlivem internetu. Přidává se k tomu i český problém, jímž je málo peněz na nákup knih.
"V naprosté většině knihoven si nemohou dovolit nakupovat zahraniční literaturu. Přibližně 1800 knihoven, zejména v malých obcích, nedostává od svých zřizovatelů finanční prostředky na nákup knih," uvedl Richter. Musí se pak spolehnout na výměnné fondy, které se kupují z krajské dotace. Podle knihovníka je úroveň financování knihoven v Evropě rozdílná. ČR dává na financování knihoven na obyvatele 15 eur ročně (cca 390 Kč), Dánové 65 eur ročně, naopak Portugalsko pouze šest eur.
Českým veřejným knihovnám podle Richtera klesá počet čtenářů, kteří využívají klasických výpůjčních služeb, ale stoupá počet návštěvníků vzdělávacích a kulturních akcí, kterých také přibývá. V knihovnách stoupají počty stahování a zobrazování digitálních dokumentů, knihovny začaly půjčovat e-knihy. V případě elektronických knih je ale v českém prostředí problém s vysokou cenou licencí a tím, že nakladatelé nejsou ochotni poskytnout licence na e-půjčování. "Letos asi 70 veřejných knihoven začalo nabízet půjčování elektronických knih. Nabídka ze strany nakladatelů je zatím hodně omezená na přibližně 2 tisíce titulů, ale doufáme, že se to bude časem zlepšovat," uvedl Richter.
Budoucím trendem ve veřejných knihovnách by podle Richtera měl být snadný přístup k digitálním dokumentům. Čtenáři by tak měli mít možnost získat ke čtení i díla nedostupná na trhu, což má být výsledek digitalizace.
Do digitalizace se investovalo nejméně 800 milionů korun, většina dokumentů je ale chráněna autorským právem. "Novela autorského zákona umožnila sjednávání kolektivních licenčních smluv. Knihovny by v první fázi mohly nabídnout asi 220 tisíc knih a časopisů nedostupných na trhu. Nyní se jedná o tom, zda stát uhradí licenční poplatky," uvedl Richter.
Počet čtenářů ve veřejných knihovnách se ale nemění a činí poslední roky asi 1,4 milionu osob. Knihovny vedle registrovaných čtenářů evidují i všechny návštěvníky, těch loni bylo 23 milionů. Do knihoven chodí 32 procent Čechů. "Průměr EU je 23 procent, v Německu je to 16 procent, ale v Dánsku 57 procent," uvádějí knihovníci.
Počet knihoven v posledních letech mírně klesá, loni jich bylo 5353 s 893 pobočkami. ČR ale má stále nejhustší síť veřejných knihoven na světě. V roce 1993 bylo v ČR 6238 knihoven. V ČR je dnes 5,1 knihovny na 10 tisíc obyvatel, evropský průměr je 1,3 knihovny na 10 tisíc obyvatel.