Držitel Pulitzera
Na Festival spisovatelů se vrátí Cunningham, autor románu Hodiny
05.06.2019 09:00
Hostem Festivalu spisovatelů Praha bude americký romanopisec Michael Cunningham, autor románu Hodiny, za nějž získal Pulitzerovu cenu a jenž se stal předlouhou pro stejnojmenný film. Za pořadatele to sdělila Vlasta Brtníková. Cunningham na festival přijede potřetí a zapojí se do diskusí na téma Krása spasí svět. Festival bude od 16. do 20. října a k oznámeným hostům patří australská spisovatelka Germaine Greerová, jednu z představitelek feministického hnutí 20. století, a mexická novinářka a spisovatelka Alma Guillermoprietová.
Cunningham přijíždí do Prahy opět s premiérovým čtením nového románu. Tentokrát představí ve světové premiéře román Glory, který je v očekávání u americké veřejnosti, uvedla Brtníková. Autor patří k nejprodávanějším americkým spisovatelům.
Narodil se roku 1952 ve státě Ohio, ale stal se z něj pravý Newyorčan. Vystudoval anglickou literaturu na Stanford University a na University of Iowa a hned záhy se rozhodl pro dráhu spisovatele. Publikoval své první krátké povídky v časopisech The Atlantic Monthly and the Paris Review, dále v časopisech Redbook, Esquire, The New Yorker a Vogue. Debutoval románem Zlaté státy (1984), úspěchu u čtenářů i kritiky však dosáhl až vydáním následujícího románu Domov na konci světa (1990).
Světové uznání a slávu pak autorovi přinesl román Hodiny (1998) odměněný Pulitzerovou cenou, který se stal předlohou stejnojmenného filmu režiséra Stephena Daldryho s Nicole Kidmanovou v roli Virginie Woolfové, která za roli získala Oscara. V ústředním triu si zahrála i Meryl Streepová a Julianne Mooreová.
V roce 2005 vydal knihu Vzorové dny, román s podobně složitou strukturou jako Hodiny, jenž se opět odehrává ve třech časových rovinách. V českém překladu Veroniky Volhejnové postupně vyšla i další jeho díla Za soumraku, Sněhová královna a Tělo a krev.
Michael Cunningham je mistrem příběhu, vždy precizním ve sledování žánru, zápletky a psychologie postav, připomíná Brtníková. V řadě rozhovorů z poslední doby Cunningham uvedl, že ačkoli je sám gay a ve všech svých dílech se zaměřuje na homosexuální osoby a témata, nechce být označován za gay spisovatele. Jeho knihy v podstatě pojímají homosexualitu jako danost a gay témata vkládají do kontextu soudobé společnosti jako celku.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.