Tajemný spisovatel
Německá média si všímají 90. narozenin Milana Kundery
01.04.2019 13:48
90. narozenin spisovatele Milana Kundery, který po odchodu z někdejšího Československa trvale žije ve Francii, si všimlo vícero německých médií. Německá stanice Deutsche Welle (DW) ho na svém webu označila za francouzského Čecha a deník Der Tagesspiegel připomněl, že spisovatel žije na hranici neviditelnosti, neboť své soukromí před světem skrývá.
Der Tagesspiegel v této souvislosti připomněl jeho práci Umění románu s podtitulem Cesta Vladislava Vančury za velkou epikou, která je někdy vnímána jako Kunderova zpověď. Píše totiž o tom, že sní o světě, v němž by spisovatelé ze zákona museli tajit svou identitu. Slibuje si od toho znemožnění biografické interpretace tvorby a úbytek agresivity v literárním světě.
"Tento Čech, kterým podle pasu už není, žije po desetiletí ve Francii," uvedla DW s tím, že někdejší Československo Kunderovi občanství na konci 70. let odebralo, čímž jednoho z nejznámějších spisovatelů učinilo exulantem.
DW poznamenala, že Kundera žije v ústraní a rozhovory poskytuje, pokud vůbec, jen písemně. V této souvislosti stanice podotkla, že spisovatel je se svým osudem očividně smířený, neboť kdysi v rozhovoru s Die Zeit sdělil, že o návratu do vlasti nepřemýšlí. "Svou Prahu jsem si vzal s sebou, její vůni, její chuť, její krajinný ráz, její kulturu," citovala z interview Deutsche Welle.
Češi si podle DW na literární návrat Kundery museli počkat až do 90. let, kdy v jeho vlasti vyšly české překlady jeho pozdějších románů. Nesnesitelná lehkost bytí, která byla poprvé vydána ve francouzštině a kterou DW označila za Kunderovo nejznámější dílo, vyšla v Česku poprvé v roce 2006. Předtím ji ještě otisklo české exilové nakladatelství '68 Publishers v Torontu.
DW čtenáře také seznámila s podrobným Kunderovým životopisem a povšimla si i kauzy kolem údajného udavačství.
Německý deník Die Welt v pondělí u příležitosti Kunderových narozenin napsal, že komunistická Státní bezpečnost (StB) se o spisovatele zajímala mnohem důkladněji, než se doposud předpokládalo. List s odvoláním na materiál Lidových novin poznamenal, že ho sledovala nejen mezi lety 1959 a 1962 a v roce 1968, ale pod krycím jménem Elitář také od roku 1971 do roku 1979.
Kunderovi se v pondělí věnuje také regionální deník Volksstimme, který vychází v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko. Ten poznamenal, že než se Kundera našel v románech, psal básně a také divadelní hry.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.