<span>Nobelovu cenu</span> za literaturu prý může dostat Arnošt Lustig

Kultura
3. 10. 2008 14:15
Spisovatel Arnošt Lustig je mezi kandidáty na Nobelovu cenu.
Spisovatel Arnošt Lustig je mezi kandidáty na Nobelovu cenu.

Spisovatel Arnošt Lustig je mezi kandidáty na Nobelovu cenu.Nobelova cena za literaturu bude letos udělena 9. října. Oznámila to dnes Švédská akademie věd ve Stockholmu. Mezi kandidáty na zisk ocenění je údajně v literárních kruzích zmiňováno i jméno českého spisovatele Arnošta Lustiga.

Stálý tajemník akademie Horace Engdahl upřesnil, že vítěz bude vyhlášen příští čtvrtek ve 13 hodin středoevropského času. Vyhlašování Nobelových cen začíná v pondělí udělením ceny za lékařství a fyziologii. Příští týden budou rovněž známi laureáti ceny za fyziku, chemii a za mír, nositel Nobelovy ceny za ekonomii bude oznámen 13. října.

Sázková kancelář Ladbrokes favorizuje na zisk Nobelovy ceny za literaturu italského esejistu Claudia Magrise, který má kurz 3:1, před syrským básníkem Alím Ahmadem Saídem Asbarem, píšícím pod pseudonymem Adonis, Izraelcem Amosem Ozem a Američankou Joyce Carol Oatesovou.

Podle agentury AFP má letos velkou šanci získat cenu v hodnotě deseti milionů švédských korun (25,5 milionu Kč) jeden z nejvýraznějších současných francouzských prozaiků Jean-Marie Gustave Le Clézio. "Domnívám se, že tentokrát by to mohl být Le Clézio. Říká mi to moje intuice," napsala v kulturní rubrice nejvýznamnějšího švédského deníku Dagens Nyheter Maria Schotteniusová, podle níž jsou nadějnými uchazeči i německá autorka rumunského původu Herta Müllerová a jihokorejský básník Ko Un.

K dalším často skloňovaným jménům patří letos Nizozemec Cees Nooteboom, Kanaďanka Margaret Atwoodová, Čech Arnošt Lustig a Mexičan Carlos Fuentes, uvedla AFP.

Lustigovi letos udělila svou cenu Společnost Franze Kafky. Tyto ceny se předávají vždy u příležitosti českého státního svátku 28. října a již dvakrát v nedávné minulosti se stalo, že laureát Kafkovy ceny dostal v témže roce i Nobelovu cenu za literaturu. V roce 2004 v Praze udělili cenu Rakušance Elfriedě Jelinekové, o rok později britskému dramatikovi Haroldu Pinterovi - a vždy o několik měsíců později se shodně rozhodli i ve Švédsku.

Foto: Jan Schejbal

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ