Kritik viktoriánské éry
Před 200 roky se narodil spisovatel John Ruskin. Ovlivnil anglický národ
08.02.2019 09:22
Spisovatel, estetik, kritik a politik John Ruskin, který se narodil 8. února 1819, výrazně ovlivnil podobu britské společnosti druhé poloviny 19. století. Ruskinova díla ale uhranula nejen Brity. Jeho koncept estetické výchovy, který kladl důraz na mravní rozměr umění sloužícího etickým cílům, byl blízký T. G. Masarykovi, pojednání Tomu poslednímu zase podle historiků velmi zaujalo otce indické nezávislosti Mahátmu Gándhího.
Ruskinovi rodiče - mimochodem bratranec a sestřenice - vedli malého Johna odmala ke vzdělání, byť matčinu výchovu provázelo velké náboženské zanícení a už ve třech letech uměl nazpaměť první žalmy. Otec, úspěšný obchodník s vínem, pak dospívajícího syna seznámil s literárními velikány lordem Byronem, Williamem Shakespearem a Walterem Scottem. Od mládí také s rodinou cestoval, nejen po Anglii, ale poznal i kontinentální Evropu, kde si zamiloval zejména Alpy.
Později se zapsal na Oxfordskou univerzitu, kde řadu let také vyučoval, a během rodinných cest po Evropě také studoval výtvarné umění, ale i geologii. Ve 24 letech na sebe Ruskin upozornil prvním dílem obsáhlého knižního pojednání Moderní malíři, které - spolu s jeho Sedmi lampami architektury a Kameny benátskými - z něj učinily jednoho z nejuznávanějších a nejobdivovanějších kritiků viktoriánské éry. Jím prosazované pojetí estetiky na dekády ovlivnilo anglický národ.
Ruskin byl také uznávaným učitelem, který se snažil, aby bylo vzdělání dostupné všem vrstvám. Měl také silné sociální cítění, odmítal vnímat člověka jako kolečko stroje průmyslové revoluce a po smrti otce věnoval většinu dědictví vzdělávacím institucím. V osobním životě ale příliš štěstí nepoznal, možná kvůli svému estétství. Traduje se, že omdlel, když o svatební noci spatřil obnažené tělo novomanželky. Sňatek byl o pět let později anulován. Ruskinova choť byla v té době stále panna.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.