Spisovatel Petiška má na hradě Valdštejn pamětní desku

Kultura
27. 4. 2019 13:40
Spisovatel Petiška má na hradě Valdštejn pamětní desku.
Spisovatel Petiška má na hradě Valdštejn pamětní desku.

Spisovatel Eduard Petiška má od soboty na hradě Valdštejn v Českém ráji pamětní desku. Připomíná, že tam v letech 1954 až 1958 v létě pobýval s rodinou a tvořil.

"Jsem rád, že se podařilo, že tady tatínek bude. Když tady nemůže být tělesně, tak tady bude přítomen aspoň deskou," řekl při jejím slavnostním odhalení syn spisovatele Martin Petiška. Pamětní deska se odhalovala k 95. výročí narození Petišky, který se řadí mezi nejvíce překládané české spisovatele do cizích jazyků.

K hradu nedaleko Turnova měl Petiška, který žil v Brandýse nad Labem, vztah. Jezdíval tam v 50. letech 20. století, kdy nemohl publikovat, na prázdniny. Bydlel s rodinou na hradě v klasicistním domě, tehdy to byl hostinec. "Právě tady to jsou vrata, do kterých jsme vcházeli, když jsem byl ještě malý chlapeček a když mě tam ještě nosili, protože jsem ještě neuměl chodit. Takže ten vztah je jako k domovu," uvedl Petiškův syn. Pobyt na hradě měl podle něj vliv i na dílo jeho otce. "Tatínek napsal Čtení o hradech, zámcích a městech. Tak tam právě zdůraznil Valdštejn, tato místa, která měl rád," dodal.

Známý spisovatel zemřel před 12 lety, asi jeho nejznámější knihou jsou Staré řecké báje a pověsti. Napsal také text k Milerovým ilustracím knihy Jak krtek ke kalhotkám přišel a je autorem dalších více než 90 titulů. Nejvíce ho proslavila tvorba pro děti a mládež. "Martínkova čítanka to je prostě základ pro české děti," uvedla při slavnostním aktu pracovnice turnovské knihovny Eva Kordová. Velkou oblibu si získaly u dětí i knížky Pohádkový dědeček či Birlibán.

Při psaní Petišku inspirovaly i jeho zážitky z Českého ráje. "Jako chlapec bydlel na Hrubé Skále v penzionu, tam si odnesl plno vzpomínek na prvorepublikánskou společnost, kterou pak dal do povídek," uvedl Petiškův syn. S Českým rájem je podle něj jejich rodina spojena po generace, po meči i přeslici. "Můj prapradědeček byl správce na zámku u Rohanů na Sychrově a druhý prapradědeček byl správce na Hrubé Skále. Jeden měl syna, druhý dceru, spojili se, a proto jsem tady i já," dodal Martin Petiška, který je také spisovatel.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Petrášek Radek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ