Pátrání po identitě devatenáctileté vietnamské spisovatelky Lan Pham Thi, jejíž prvotina Bílej kůň, žlutej drak vyhrála v září cenu Knižního klubu, dospělo ke jménu českobudějovického autora Jana Cempírka.
Do pátrání se pustil jako první a dlouho jediný novinář Zdenko Pavelka, donedávna vedoucí literární přílohy Práva Salon. Ten nejprve v recenzi knihy vyslovil mírné pochyby o autorství nepolapitelné Vietnamky, a když dívka, již veřejnost znala jen z fotografií a videopoděkování, stále unikala novinářským pokusům o rozhovor a komunikovala pouze e-mailem, nabyl přesvědčení, že jde o falešnou identitu.
ČTĚTE TAKÉ: Česko-vietnamská autorka dostala cenu za rukopis
Tuto hypotézu podpořilo zjištění regionálních redaktorů Práva, že ani v Písku, ani v jiných městech, která Lan Pham Thi uváděla jako svá bydliště, o této dívce nikdy nikdo neslyšel. Přibývaly další pochybnosti, když redaktor Respektu Jaroslav Formánek zjistil, že počítač, z nějž odcházejí mailové odpovědi, se nachází v Česku. Údajnou studentku univerzity v Kuala Lumpuru marně sháněl i tamější český konzul.
Skončil druhý
Možného "pachatele" nakonec prozradil jeho českobudějovický kolega David Jan Žák. Nejprve omylem, když korespondenci s Janem Cempírkem nevědomky vložil do mailu i pro jiné příjemce. Tímto způsobem se k němu dostal také Zdenko Pavelka a jako první to ve čtvrtek zveřejnil na serveru Novinky.cz. I Žák již Cempírka podezírá otevřeně. "Vlastně mě to celé rozhořčilo už na začátku, protože můj román Ticho skončil v soutěži Knižního klubu na druhém místě," prozradil on-line deníku TÝDEN.CZ. "Přitom je zřejmé, že důvodem vítězství knihy Bílej kůň, žlutej drak byla především vietnamská národnost autorky, která je patrná i ze samotného textu." Porota totiž v soutěži rozhoduje, aniž by znala autory rukopisů.
"Když se pak objevily první pochybnosti o identitě vietnamské osmnáctky, vzpomněl jsem si, jak jsme se před dvěma lety s Honzou Cempírkem bavili v hospodě o literatuře a on rozvíjel teorii, že velký úspěch by slavil román napsaný příslušníkem nějaké menšiny v ČR."
Cestovatel, milovník Asie
Cempírek se pak před Žákem k nápadu už nevrátil, nicméně některé další indicie naznačují, že právě on je nejpravděpodobnějším autorem celé kauzy.
Jan Cempírek (1970) publikoval román Rafinerie a povídkový soubor Autostop, které nezaznamenaly větší úspěch, byť patří k tomu lepšímu z takzvané "cestovatelské" literatury neboli knih o tom, jak se Češi vydávají na "dobrodružné" výpravy do nejlépe divokých či nějak exotických území.
Momentálně nebere telefony, pouze Jindřichu Jůzlovi, který je v Knižním klubu za soutěž i následné vydání knihy odpovědný, již slíbil, že se ke všemu vyjádří písemně. Nakladatelství zatím nemá jasno, jak se k věci postaví, nicméně honoráře za vydání knihy i finanční prémie za vítězství v soutěži jsou směřovány na regulérně sepsanou smlouvu Lan Pham Thi, kde je uvedeno rodné číslo i bankovní spojení.
David Jan Žák vydává Ticho v nakladatelství Labyrint již příští týden (dostal nabídku i od Knižního klubu, ale rozhodl se pro Labyrint, kde předtím publikoval svou první prózu Axe Africa), zároveň inspirován novými zážitky píše román výmluvně nazvaný Lan, má láska.
Foto: Knižní klub, Labyrint