Křišťálový klíč
Vondruška představil novou knihu. Týká se třicetileté války
10.05.2019 15:52
Historik, publicista a spisovatel Vlastimil Vondruška na festivalu Svět knihy Praha představí úvodní svazek šestidílné kroniky Křišťálový klíč - Falknovská huť, který zavede čtenáře do doby třicetileté války. Sága bude vyprávět o osudech sklářského rodu Heřmanů na pozadí života v severních Čechách, které prošly na konci feudalismu nebývalým hospodářským vzestupem a později stejně rychlým úpadkem. Poslední díl bude uzavírat revoluční rok 1848, kdy bylo zrušeno poddanství jako poslední bašta feudalismu.
"Tahle rodinná kronika se odehrává v barokní době, začíná na konci 17. století a končí na počátku napoleonských válek. Jsou to knihy nepatrně slabší než Husitské epopeje a popisují osud jednoho rodu, který se přestěhuje ze Šumavy do severních Čech, kde se věnuje sklářství nebo plátenictví. Snažím se postihnout kolorit doby 18. století trochu jinak než jako Alois Jirásek v románu Temno. Protože jedna rovina byl náboženský a národní útlak, ale na druhou stranu to byla doba obrovského ekonomického vzestupu, kdy se z Čech stala průmyslová dílna střední Evropy," řekl ČTK Vondruška.
Oblíbený spisovatel loni na podzim pokřtil závěrečný díl Husitské epopeje. Sedmé pokračování historického cyklu má podtitul Za časů Vladislava Jagellonského. První díl vyšel v roce 2014. Každého dílu Husitské epopeje se prodaly desítky tisíc kusů, každý díl se dočkal dotisku. Také dobu husitství popsal jiným způsobem než ve svých dílech Jirásek. "Jde o dobu nesmírně rozporuplnou a obě strany sporu měly svým způsobem pravdu, obě nesou díl viny za devastaci země a obě páchaly bezpráví," konstatoval před časem Vondruška.
Vystudovaný historik a držitel medaile Za zásluhy I. stupně Vondruška dosud napsal šest desítek románů, dvě desítky populárně naučných knih, několik divadelních her a rozhlasových dramatizací a scénář k historickému filmu Jménem krále. Jeho historické romány vycházejí také v Německu. Má na kontě přes milion prodaných knih. "Volím imaginativní cestu, kdy si věci víceméně dopředu nepromýšlím, ale vytvořím si v hlavě jenom určitou představu příběhu a jak se odvíjí, tak s jeho postavami žiju a průběžně píšu. Takže tvořím 'na první dobrou'. Já jsem spisovatel na plný úvazek a nejsem člověk, který by se povaloval v kavárnách. Prostě sedím a pracuju," podotkl ke své autorské plodnosti Vondruška, který čelí za své eseje kritice lidí, kteří nesouhlasí s jeho výkladem dějin a aplikací historických zkušeností na současné dění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.