Anglický román
Vzácný výtisk Milence lady Chatterleyové nesmí opustit Británii
13.05.2019 18:15
Britská vláda kvůli ochraně národního kulturního dědictví zakázala vývoz starého paperbackového vydání románu Milenec lady Chatterleyové z roku 1928, který byl ve své době považován za pornografický a v Británii dlouho nesměl vyjít. Podle agentury AP se rozhodnutí týká výtisku, který v roce 1960 figuroval v procesu, v němž bylo nakladatelství Penguin Books obviněno z obscénnosti.
Kopii knihy měl k dispozici soudce Laurence Byrne. Obsahuje poznámky o pasážích s otevřeným popisem sexu, které psala jeho manželka Dorothy. Výtisk byl prodán v aukci za 56 250 liber (téměř 1,7 milionu korun) a měl putovat do zahraničí.
Nejslavnější dílo anglického spisovatele a dramatika Davida Herberta Lawrence, v němž autor explicitně popisuje sexuální vztah mezi aristokratkou a mužem z nižší třídy, poprvé vyšlo v roce 1928 v italské Florencii v omezeném soukromém vydání, pak o rok později v Paříži. V Anglii bylo vydání knihy povoleno až v roce 1932, po autorově smrti ve 44 letech. Vždy ale ve velmi zcenzurované podobě.
Celý nezkrácený text románu vyšel poprvé roku 1959 v New Yorku a pak v roce 1960 v Londýně, kde se stal krátce po vydání předmětem skandálního soudního procesu, který po měsíce plnil přední stránky všech britských novin. V soudním řízení se projednávala oprávněnost používání doposud tabuizovaných slov i sexuálních praktik v literatuře.
"Přáli byste si snad, aby (tuto knihu) četla vaše manželka či služebnictvo?" ptal se tehdy žalobce a jeho věta podle AP vešla do dějin. Porotci však nakonec dospěli k závěru, že nakladatelství se neprovinilo. Případ byl považován za přelomové vítězství svobody projevu a znamení, že společnost mění.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.