Zemřel izraelský spisovatel Appelfeld. Bylo mu 85 

Kultura
4. 1. 2018 12:05
Izraelský spisovatel Aharon Appelfeld během veřejného čtení konaného 12.dubna v roce 2000 v pražském Studiu Ypsilon.
Izraelský spisovatel Aharon Appelfeld během veřejného čtení konaného 12.dubna v roce 2000 v pražském Studiu Ypsilon.

V Izraeli zemřel ve věku 85 let spisovatel Aharon Appelfeld, který napsal přes 40 knih, z nichž některé vyšly také v Česku. Pocházel z Evropy a psal hebrejsky, i když tento jazyk se naučil až ve 13 letech. První knihu vydal v roce 1962.

Za své dílo získal Appelfeld několik literárních cen, naposledy v Británii v roce 2012 za román Květy temnoty, což je příběh 11letého chlapce, jehož před nacisty ukryla prostitutka. V roce 2013 byl mezi finalisty prestižní Man Bookerovy ceny, roku 1983 získal izraelskou státní cenu za literaturu.

Appefeld patřil mezi osoby, které přežily holokaust. Jeho kolega Amos Oz v reakci na úmrtí řekl, že Appefeld se vyhýbal popisu vyvražďování Židů a místo toho volil popis důsledku holokaustu na životy svých hrdinů. "Nikdy nepsal o plynových komorách, o popravách, o masových hrobech, krutostech a pokusech na lidech. Psal o přeživších. O lidech, kteří netušili, co se s nimi stane, i o těch, kteří už věděli vše, ale málokdy o tom mluvili," řekl Oz.

Nacisté zabili Appelfeldovu matku, když byl chlapec. Narodil se v někdejší části Rumunska, která dnes spadá pod Ukrajinu. S otcem byl poslán do koncentračního tábora, a když mu bylo deset let, podařilo se mu samotnému uprchnout a tři následující roky se skrývat v lese. "Občas jsem pracoval jako pastýř nebo jsem se staral o unavené koně. Žil jsem za války s lidmi, kteří byli na okraji společnosti - s prostitutkami, zloději koní, vykladači budoucnosti. Ti mne vychovali," řekl v jednom rozhovoru.

Po válce odešel do Izraele, naučil se hebrejsky a když mu bylo 28 let, zjistil, že válku přežil i jeho otec, s nímž se v Izraeli sešel. Až do důchodového věku působil jako profesor na univerzitě v Beerševě na jihu Izraele. Svůj poslední román vydal před několika měsíci. V Česku vyšly v překladu například jeho Květy temnoty, O holčičce z jiného světa nebo Dva osudy.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Gust Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ