To nejlepší z televizní nabídky se odehrává na stanicích, které máte naladěné na čísle 10 a výš, není to úplně nové a sází to na nestárnoucí témata jako mafiáni, zombie nebo adolescence. A vůbec to nevadí.
Ve světě Roberta Rodrigueze většinou existují jen tři typy lidí: ti drsní, ti sexy a ti mrtví. Případně nemrtví, jako v Planetě teror, kde se ti drsní a ti sexy postaví armádě zombií, které z obyvatel texaského zapadákova nadělala experimentální biologická zbraň. Těžko tenhle ultrazábavný masakr nepopsat jen útržkovitě: blonďatá doktorka nosí naprosto minimalistické šatečky, brutální brunetka si místo uhnisané nohy pořídí kulomet, hlavy a břicha explodují digitální krví a jednou z nejdůležitějších ingrediencí je tu ta nejlepší omáčka na barbecue. Rodriguezova Planeta teror je dokonalý protiklad Auta zabiják, který v rámci společného dvojprojektu vzdávajícího poctu béčkovým žánrům amerického kina 70. let natočil Quentin Tarantino: tam, kde druhý jen kecá, kecá a kecá, první vede fantasticky zábavnou akci nasáklou kečupem.V pondělí od 21.55 na Nova Cinema.
O den později a opět na Nova Cinema, tentokrát od 22.50, běží Carlitova cesta: méně známý, ale důležitý příspěvek do žánru filmů o mafiánech. Carlito je trestanec čerstvě propuštěný z vězení, který chce už navždy sekat dobrotu. Prostředí, ze kterého vzešel a do něhož se vrátí, mu to ale nedovolí... Oči dokořán slibují jména režiséra i herce v titulní roli: Brian De Palma i Al Pacino se proslavili různými počiny, ale společně si udělali jméno brutální Zjizvenou tváří. Připomínka pro znalce, lákadlo pro ty, kdo Carlitovu cestu ještě neviděli: skvěle načasovaná bitka kolem kulečníkového stolu a finále v dlouhých záběrech v metru.
A ve středu od 22.00 a v noci na čtvrtek 01.45 je na Prima Cool k vidění Snídaňový klub: komediální drama Johna Hughese, který se v 80. letech specializoval na filmy, jež do tehdy dospívajících pumpovaly pocit "buďte sví, máte na to!". I přes určitou didaktičnost mohou být jeho snímky, čítající dále třeba kultovní Volný den Ferrise Buellera nebo Sixteen Candles, zábavné i po čtvrt století a dát něco také lidem, kteří americkou realitu 80. let nezažili. Hughes navíc nabídl herecké příležitosti celé generaci nových tváří, z nichž některé nezestárly zrovna ukázkově; ve Snídaňovém klubu jsou k vidění Emilio Estevez či Ally Sheedyová.
Tipy na víkend? Dlouho nikde nic – a pak v neděli překrývající se Tobruk a Capote. Tobruk (ČT1 v neděli ve 20.00, film o filmu den předtím ve 23.50 na témže kanálu) je válečné drama o československých jednotkách bojujících v severoafrickém tažení za druhé světové války. Nestačí, že je důstojně natočené, dává příležitost mnoha ne úplně známým hercům a vznikalo doslova v polních podmínkách; jeho režiséru Václavu Marhoulovi bychom měli být vděční, že dal vzniknout filmu, jenž jako málokterý jiný v posledních desetiletích nepateticky vzdává čest hodnotám, jako je statečnost, vlastenectví nebo "obyčejné" chlapství.
Capote (ČT2 v neděli od 21.30) potom leží v úplně jiném teritoriu. Portrét jižanského spisovatele Trumana Capoteho se zaměřuje na jeho práci na přelomovém románu Chladnokrevně, v němž se homosexuální, zženštilý a ješitný literární titán vyskytuje v oscarovém podání Philipa Seymoura Hoffmana. Četbu knihy to nenahradí, ale jednoho na ni připraví jako máloco.