Nová pamětní dlaždice u kladenského divadla připomíná Vlastu Buriana
24.10.2024 21:35
Nová pamětní dlaždice u kladenského divadla ode dneška připomíná Vlastu Buriana. Herec se v Kladně představil po pětiletém zákazu ve hře Palackého třída 27 v roce 1950. Autorem dlaždice je akademický sochař Zdeněk Manina. Vznikl též komiks mapující milníky komikova života, autorkou je studentka Gymnázia Kladno Magdaléna Rejhonová. Jde o třetí pamětní dlaždici slavných kladenských herců, kteří měli problém s režimem. Jejich příběhy mají studentům přiblížit historii populárně-naučnou formou, řekla ČTK za organizátory Marcela Šmejkalová z gymnázia. Do Kladna dnes přijel i Burianův vnuk Vlastimil Kristl.
"Jsem rád, že zde bude umístěna pamětní deska jako vzpomínka na jeho byť krátké, ale výborné účinkování ve zdejším divadle. V závěru bych chtěl ještě poděkovat všem Kladeňákům, kteří mého dědu podpořili v době, kdy na tom byl velice špatně," zmínil dnes v krátkém projevu Kristl.
Burian se narodil 9. dubna 1891 v Liberci a je označován jako král českých komiků. Byl též režisérem, scenáristou, úspěšným divadelním podnikatelem a v neposlední řadě sportovcem. Po řadě úspěchů v období první republiky byl Burian na konci druhé světové války obviněn z kolaborace s nacisty.
Strávil několik měsíců ve vězení, jeho divadlo bylo znárodněno a majetek byl zabaven, ačkoliv po celou válku nepřijal nabídku na roli v žádném německém filmu. Vyčítán mu byl mimo jiné rozhlasový skeč Hvězdy nad Baltimorem, v němž z donucení parodoval ministra zahraničí exilové vlády Jana Masaryka. Podle pamětníků v něm ale hrál tak špatně, že to byla spíš sabotáž, a sám Masaryk to prý bral s humorem. V roce 1994 byl plně rehabilitován. Po propuštění vystřídal více profesí včetně poslíčka na horské chatě. Jeho první rolí při návratu byl Muchomír Kulíšek v komedii Palackého třída 27, kterou napsal František Šamberk. Dobové kritiky komikův výkon vyzdvihly.
Poté následovalo angažmá v Divadle hlavního města Prahy (dnešní Hudební divadlo Karlín), kde ale strávil jen jednu sezonu. Dostal roli v pohádkovém filmu Byl jednou jeden král, později ale dostával spíše menší role a hrál hlavně na zájezdových estrádách. Burian zemřel 31. ledna 1962 na plicní embolii. Jeho manželka Františka, které říkal Nina, jej přežila o tři měsíce.
První kladenská dlaždice byla předloni věnována herečce Anně Letenské a druhá loni herečce Jiřině Štěpničkové. Letenská byla zapojená do odboje a nacisté ji popravili v roce 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Štěpničková byla obětí akce zinscenované komunistickou tajnou policií, po nezdařeném pokusu o emigraci byla v roce 1952 odsouzena za vlastizradu, ve vězení strávila deset let.
Příští rok plánuje tým z gymnázia spolu se svými spolupracovníky vytvořit dlaždici herci Václavu Stýblovi (1929 Praha - 1988 Kladno). "Byl ze zámožné rodiny, která s komunismem o úplně všechno přišla a on jako bohatý chlapec skončil v uranových dolech. Potom se dostal do Kladna do divadla. Tady hrál celý život až do důchodu," přiblížila hercův příběh Šmejkalová.