Severočeské muzeum v Liberci o čtvrt roku odložilo plánované otevření po rekonstrukci za 143 milionů korun. Kvůli koronavirové krizi a zavřeným hranicím na jaře se zpozdily dodávky některých materiálů. Nyní se dokončují expozice a poté je bude třeba vybavit ještě exponáty. Nový termín otevření je 5. prosince, řekl v pátek novinářům ředitel muzea Jiří Křížek. Muzeum alespoň chystá pro zájemce na příští sobotu den otevřených dveří. Návštěvníci uvidí, jak se instalují expozice či jak se restaurují sbírkové předměty.
Muzeum je uzavřené od ledna 2018 kvůli modernizaci vnitřních prostor. Zhruba dvě třetiny nákladů se použily na stavební úpravy a třetina na expozice. Vyměněné jsou podlahy, repasovaná okna a dveře, nové rozvody elektřiny, klimatizace a také zabezpečovací a požární systémy. "Je tady i nejmodernější světelná technika, která se vyrábí pro muzea," uvedl Křížek.
Podle původních plánů mělo být muzeum otevřené už ke konci minulého roku a částka za rekonstrukci neměla přesáhnout 100 milionů korun. V průběhu stavby se ale zjistilo, že některé části jsou v horším stavu, než stavebníci čekali.
Změna pozice recepce
Architektura budovy postavené před 122 lety zůstane po rekonstrukci stejná, radikálně se ale změní expozice a budova bude bezbariérová. Na první pohled k nejviditelnějším změnám patří v přízemí přesunutí recepce do vestibulu, s čímž se počítalo už při stavbě muzea na konci 19. století. "Nebyla nikdy realizována pravděpodobně kvůli nedostatku financí," uvedl Křížek.
První patro naskytne jiný pohled
Jiný pohled se naskytne návštěvníkům i v prvním patře, odkud zmizely staré vitríny. Zůstaly jen čtyři historické a vše ostatní bude nové. Díky vestavěným výstavním blokům navíc vzniknou pomyslně nové místnosti. "Důvod byl technický, pragmatický, že jsme si zvětšili výstavní plochu, protože výška stropů je třeba šest metrů i víc. Takže umožňuje vestavbu jako pochozí, že se tam dospělý člověk pohodlně vejde," uvedl ředitel muzea.
Labyrint, jak má být
Druhým důvodem podle něj je, že muzeum bylo kdysi postaveno jako velký labyrint různých stylů architektury. "Což někomu nevyhovuje, ale většinou máme vysledováno, že to mají rádi, kór mladší návštěvníci. Takže děláme z toho domu ještě větší labyrint, aby návštěvníka bavil," dodal Křížek.
V expozici budou také interaktivní prvky a jiný pohled se návštěvníkům naskytne v prvním patře při procházení místností, dříve výhledu do dalších bránily vitríny. "Navrátila se pohledová osa. Vidíte celou délku budovy, která je 80 či 90 metrů," dodal ředitel muzea.
Kvůli úspoře financí budou tisíce sbírkových předmětů do vitrín instalovat zaměstnanci muzea bez asistence specializované firmy, což je podle ředitele muzea v expozicích o rozsahu 3000 metrů čtverečních výjimečný postup. Ušetří se tím ale podle Křížka miliony korun.