Dopisy, rukopisy i e-maily, které se rozhodl prodat britský dramatik a držitel Nobelovy ceny za literaturu Harold Pinter, zůstávají v Británii. Za 1,1 milionu liber, tedy v přepočtu za téměř 40 milionů korun, získala celý archiv sedmasedmdesátiletého umělce Britská národní knihovna, informovala agentura AP.
Knihovna, které pomohl k nákupu i vládní grant, tak zabránila, aby literátovy písemnosti skončily za hranicemi, jak se to už stalo s archivy dalších britských velikánů včetně Teda Hughese nebo Grahama Greenea.
Archiv obsahuje 150 krabic, v nichž jsou literárně velmi hodnotné položky, například Pinterova korespondence s několika význačnými spisovateli jako Samuel Beckett, Philip Larkin, Arthur Miller či John Osborne. Raritou je nepublikovaný rukopis vzpomínek na mládí nazvaný The Queen Of All The Fairies.
Jamie Andrews, který v Britské národní knihovně řídí oddělení moderních literárních rukopisů, označil nákup písemností z vlastnictví největšího žijícího britského dramatika za skutečně vzrušující. "Udělali jsme vše pro to, abychom mohli materiál zpřístupnit badatelům a abychom se zhostili své úlohy, pokud jde o ocenění Pinterova díla i života," prohlásil Andrews.
Pinterova dramatická tvorba byla výrazně ovlivněna absurdním divadlem, ale i politickou angažovaností, zejména proti diktatuře a tyranii. K jeho nejhranějším dílům patří Narozeniny, Správce, Návrat domů, Staré časy, Země nikoho, Zrada či Mountain Language. Nobelovu cenu získal v roce 2005, v té době už patřil k otevřeným kritikům americké zahraniční politiky i k předním obhájcům lidských práv.
Foto: Reuters