Rukopisy lákaly. Návštěvníci stáli stometrové fronty

Kultura
1. 2. 2015 19:09
Pracovníci Národní knihovny vystavili 31. ledna originál Vyšehradského kodexu v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Již časně ráno si památku z konce 11. století přišli prohlédnout první návštěvníci.
Pracovníci Národní knihovny vystavili 31. ledna originál Vyšehradského kodexu v Zrcadlové kapli pražského Klementina. Již časně ráno si památku z konce 11. století přišli prohlédnout první návštěvníci.

Víc než pět tisíc lidí se o víkendu přišlo podívat do Zrcadlové kaple pražského Klementina na Vyšehradský kodex. Tento nejvzácnější iluminovaný rukopis v českých sbírkách, který pochází z konce 11. století, byl v Praze vystaven po téměř půlstoletí. Vystavení Budyšínského rukopisu, který je nejstarší zachovanou verzí Kosmovy kroniky z přelomu 12. a 13. století, výrazně zvýšilo zájem o výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované v Jízdárně Pražského hradu. Informovali o tom zástupci pořadatelů.

Vyšehradský kodex, který byl vytvořen ke korunovaci knížete Vratislava II. prvním českým králem, si v sobotu přišlo prohlédnout 2593 a dnes 3018 lidí. Mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková řekla, že lidé v neděli před vstupem do Zrcadlové kaple stáli až stovky metrů dlouhé fronty. Pořadatelé proto museli upravit návštěvní režim tak, aby se lidé na kodex dívali ze všech stran vitríny a prohlídky se tím urychlily.

Vyšehradský kodex.Kodex, který je pojištěn na jednu miliardu korun, patří k vrcholným dílům románské knižní malby i v celoevropském kontextu. Rukopis tvořený 55 pergamenovými dvoulisty je evangelistářem - obsahuje úryvky z evangelií, které se četly na mších o jednotlivých svátcích církevního roku. Podle posledních výzkumů vznikl v jednom z bavorských benediktinských klášterů. Název ale dostal podle prvotního umístění na Vyšehradě, od druhé poloviny 18. století je uložen v jednom z trezorů Klementina. Kodex byl naposledy vystaven také v Klementinu v listopadu 1969 v rámci výstavy Z dějin české literatury. Nyní doplňuje výstavu věnovanou řádu benediktinů ve Valdštejnské jízdárně.

Budyšínský rukopis.Budyšínský rukopis zpřístupnilo Národní muzeum, v jehož sbírkách se nachází, teprve podruhé od jeho restaurování v 90. letech. Jeho vystavení zvedlo v neděli zájem o výstavu v hradní jízdárně o polovinu ve srovnání s běžnou nedělí, řekla za pořadatele Jana Tichá. Expozici Hrady a zámky objevované a opěvované si dnes prohlédlo 1510 lidí, obvykle jich v neděli přijde méně než tisíc. Vyšší, než je běžné, byla návštěvnost také v sobotu, kdy dorazilo 1800 zájemců. Další skoro tisícovka lidí si Budyšínský rukopis prohlédla v pátek, vystaven bude ještě v pondělí.

Rukopis je latinským textem, v němž se poprvé objevuje pověst o praotci Čechovi či o kněžně Libuši, je psán na pergamenu a doplněn druhotně vloženým vyobrazením Čecha a Lecha stojících u Pražského hradu, sídla a pevnosti Čechů. Pro nynější vystavení je pojištěný na 100 milionů korun.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Kamaryt Michal, Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ