Nejhodnotnější počiny
O audiovizuální ceny Trilobit se uchází takřka 200 snímků
10.01.2018 20:00
Audiovizuální tvorbu loňského roku odmění Český filmový a televizní svaz FITES tradičními cenami Trilobit. Ceremoniál, který budou moderovat Martin Myšička a Vasil Fridrich, se uskuteční v neděli 14. ledna v Kulturním domě Plzeňka v Berouně. Udílení cen se ze záznamu objeví ve stejný den od 20.20 na stanici ČT art.
Ocenění, jejichž tradice sahá do 60. let minulého století, jsou udělována nejhodnotnějším počinům v oblasti filmové a televizní tvorby za uplynulý rok bez ohledu na jejich momentální popularitu či diváckou sledovanost. Letos na ně aspiruje rekordních 145 přihlášených titulů hodnocených odbornou porotou a 23 snímků s dětskou či rodinnou tematikou, jež hodnotila dětská porota. "Mezi finálovými favority obou porot má jasnou převahu dokumentární tvorba," upozornila mluvčí akce Barbora Dušková.
Uděleny budou celkem čtyři ceny Trilobit, dále Cena Vladislava Vančury, Cena Ferdinanda Vaňka, která je nástupkyní Ceny Václava Havla za přínos rozvoji občanské společnosti, Cena Josefa Škvoreckého udělovaná za film natočený podle literárního díla, zvláštní cena poroty a ocenění dětské poroty.
Vyhlašování doplní celodenní program v Městském kině Beroun pro děti i dospělé. Nabídne například dopoledne s Večerníčkem a projekce snímků, které nezávislá porota zmínila jako nejžhavější favority. Budou mezi nimi film Ivety Grófové Pátá loď či dokumenty s politickou tematikou Proces: Ruský stát vs. Oleg Sencov a dokument Mečiar. Program v kině vyvrcholí večer uvedením filmu Přes kosti mrtvých polské režisérky Agnieszky Hollandové.
Trilobit je symbolem cen, které v 60. letech uděloval Svaz československých filmových a televizních umělců - FITES. Poprvé byly předány v roce 1966 a pak v dalších třech letech. V lednu 1970 byla činnost svazu zakázána, tradice cen byla obnovena až v roce 1991.
Cena Vladislava Vančury, udělovaná za dlouhodobý či celoživotní přínos rozvoji české audiovizuální kultury, vznikla v roce 1995. Jejími nositeli se stali například Jiří Menzel, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Jiří Krejčík, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Jan Švankmajer, Ladislav Helge, Miroslav Ondříček, František Filip, Drahomíra Vihanová, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman a Jaromír Šofr.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.