Brněnskou Löw-Beerovu vilu za první republiky zdobil obraz slavného francouzského malíře Paula Cézanna. Zjistili to odborníci z archivních dokumentů. Jak obraz vypadal ale neví. Vybavení vily se totiž nedochovalo prakticky žádné, řekla vedoucí vily Petra Svobodová.
Textilní magnát Alfred Löw-Beer koupil tzv. Fuhrmannovu vilu v tehdejší Sadové ulici v roce 1913. Rodina Löw-Beerů zde žila až do roku 1938. Vzhledem k válečným a poválečným osudům vily, kdy zde byla úřadovna gestapa a pak domov mládeže, se do současnosti z původního vybavení vily z meziválečného období nezachovalo téměř nic.
"K dispozici nejsou ani dobové fotografie interiéru, takže tehdejší podobu vnitřního zařízení si můžeme jen domýšlet. Jednu z mála takových zmínek obsahuje deník Alfredovy manželky Marianne Löw-Beer, která podle slov svých potomků, dokázala proměnit dům na domov," uvedla Svobodová.
Marianne si vzala Alfreda Löw-Beera ve Vídni v roce 1901 a ve svém deníku vzpomíná, že nechtěla dělat příliš rozruchu, když se přiblížilo stříbrné výročí svatby. Nicméně jejich děti jim v roce 1926 koupily obraz od Paula Cézanna, který se stal novou ozdobou vily na Sadové.
"Jaký to byl obraz, to se už nejspíš nedozvíme. Když musela rodina na sklonku třicátých let utéci do zahraničí, obraz a většina cenností patrně zůstala v domě. Válečné roky přečkalo pouze nejzákladnější vybavení jako postele, skříně, koberce a v soupisu národní správy z roku 1945 se žádný hodnotnější obraz nevyskytuje," uvedla Svobodová.
Dobře dochovaná starožitnost
Zato soupis uvádí antickou skříň, kterou soudní znalec ocenil na 10 tisíc korun. "Jednalo se o dobře dochovanou starožitnou holandskou skříň s mohutnou reliéfní architekturou, která byla již na podzim 1945 odvezena do Městského muzea," uvedla Svobodová. Ani tuto skříň se ale podle popisu odborníků najít zatím nepodařilo.
"Pravděpodobnost nálezu této konkrétní skříně není příliš vysoká. Muzejní sbírky se několikrát stěhovaly, poválečné akvizice se mnohdy zapisovaly hromadně a velmi povšechně," dodala Svobodová.