Egon Schiele Art Centrum
Centrum umění v Českém Krumlově nabízí pohled žen
29.03.2018 22:00
Pod názvem Pohled ženy otevře 30. března Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově tři výstavy a zahájí sezonu. Během roku přidá výstavy dalších pěti autorek včetně Kateřiny Šedé, která se projektem UNES-CO zaměřila na vylidňování center měst a připraví ho pro česko-slovenský výstavní pavilon na bienále architektury v Benátkách. Řekla to mediální zástupkyně galerie Jana Holoubková.
Schiele Centrum zítra zpřístupní výstavy, na nichž se představí Marie Blabolilová, Magdaléna Chaya Rajnišová a umělkyně s pseudonymem Toy_Box, která již v Krumlově dělala dříve street art.
"Nový výstavní projekt Pohled ženy je připravován v souvislosti s výročím založení Československa a s tím spojeným rovným volebním právem také pro ženy a následnou dlouhou snahou žen získat rovnoprávnou pozici i ve výtvarném umění," uvedla ředitelka galerie Hana Jirmusová Lazarowitz. Připomněla, že rovnoprávnost oživoval Tomáš Garrigue Masaryk, zejména svým přístupem ke vzdělávání i k volebnímu právu. Se vznikem ČSR byly do Národního shromáždění kooptovány také ženy.
Pro umělkyně byl ale podle ředitelky proces zrovnoprávnění zdlouhavý a v galeriích dosud neskončil. I Schiele Centrum se k mnoha autorkám dostalo až díky jejich slavným partnerům: nejdřív připravilo výstavu Jiřího Koláře a až po letech Běly Kolářové, stejně tak v případě Olbrama Zoubka a Evy Kmentové. "Vystavili jsme rozsáhlé dílo Josefa Váchala, ale až nyní se snažíme dát dohromady dílo jeho přítelkyně Anny Mackové. I loni byla prioritou výstava Pavla Brázdy, abychom v průběhu příprav zjistili, jakým mimořádným talentem disponuje jeho žena Věra Nováková," řekla ředitelka.
Prostory, které v Egon Schiele Art Centru zabírají přes 4 tisíce metrů čtverečních, proto letos poskytne jen ženám. Od 30. března se představí tři ženy. Malířka a grafička Marie Blabolilová, která dělá obrazy s bytovými zátišími na sololitových deskách či linoleu i krajinomalby. Dále Magdaléna Chaya Rajnišová, která v obrazech zhmotňuje paměť míst. Jejími tématy jsou pouště a světlo, ale i biblické motivy. Významná je i její práce pro divadlo nebo spolupráce s archeology v Izraeli.
Třetí autorkou bude Toy_Box známá street artovým dílem, spolupracuje i se sociálně vyloučenými spoluobčany a romskými dětmi. Představí dílo spjaté s Krumlovem, ale také s její novou životní rolí matky dvojčat.
Během dubna a května přidá galerie výstavy prací Anny Mackové (1887-1969) a čtyř žijících autorek, jimiž jsou Eva Išková Prokopcová, Ikuko Miyazakiová, Bernadette Huberová a Kateřina Šedá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.