Druhá největší synagoga v České republice poskytla prostor pro vystavení černobílých fotografií Daniela Černého. Ženské akty rozmístěné v kulturní památce si mohou prohlédnout lidé po celou dobu konání 60. ročníku žatecké dočesné, která v pátek začíná. Poté bude výstava přístupná do konce září.
Židovská synagoga v Žatci je po plzeňské druhou největší stavbou svého druhu v Česku. Fotograf Černý, který ji v dražbě koupil v roce 2012, v ní vystavuje svá díla už počtvrté. "Vždy je to během dočesné a pokaždé během těch dvou dnů přijde tisíc lidí, což je úžasné," řekl Černý.
Výběr děl autor činil s ohledem na prostor. "Je to sto fotografií, polovinu tvoří takový historický průřez mou tvorbou a zbytek je z poslední doby," uvedl. "Vybíral jsem akty s respektem ke stavbě, chybí tak ty nejprovokativnější a naopak jsou tu takové decentní," popsal Černý, kterého v pátek a v sobotu budou moci návštěvníci v synagoze potkat. "Mohou se mě ptát na mohou tvorbu, záchranu památky, ale třeba i na mé politické působení," řekl bývalý chomutovský primátor.
Historie Židů v Žatci sahá do 14. století, kdy se začali ve městě usazovat první židovští obyvatelé, kteří se zabývali především obchodováním s chmelem. "Stává se mi, že mě osloví židovské rodiny z Ameriky, které pochází ze Žatce, často jim pak dělám průvodce nejen po synagoze, ale po celém městě," uvedl Černý, který věnoval klíč od objektu radnici. "Aby mohla kdykoliv jakoukoliv delegaci nebo návštěvu do památky vzít," řekl její vlastník.
Synagoga byla postavena na konci 19. století. Poničena byla v roce 1938 při takzvané křišťálové noci. Za druhé světové války byla využívána jako nemocnice, za komunismu sloužila jako sklad a chátrala. Od úplného zániku, jaký potkal například židovskou modlitebnu v Teplicích, ji podle Černého zachránilo to, že stála v městské zástavbě. Majitel postupně objekt opravuje a pořádá v něm kulturní akce po celý rok.