Britský malíř David Hockney, který v neděli 9. července slaví osmdesátiny, významně přispěl k pop-artovému uměleckému hnutí 60. let 20. století a je považován za jednoho z nejvlivnějších britských umělců 20. století. Jeho začátky jsou spojené s abstrakcí, od 60. let, kdy se přestěhoval do USA, ale začal třeba spojovat malbu se slovem či textem - do obrazů vkládal kousky básní, novinových článků či třeba i nápisů na záchodcích. Loni se jeho obraz Woldgate Woods prodal v aukci na 9,4 milionu liber, což byl rekord tohoto umělce.
Hockney se narodil v britském Bradfordu v chudé rodině. Od roku 1959 studoval na proslulé Royal College of Art v Londýně. Po studijní cestě do New Yorku v roce 1961, kdy vytvořil svůj první grafický cyklus Život zhýralce, se tento umělec, otevřeně se hlásící ke své homosexualitě, o dva roky později přestěhoval natrvalo do USA. Domovem se mu však stala Kalifornie. Jeho tvorba z této doby byla inspirována bohatstvím a blahobytem barevné Kalifornie, proslavily ho i série plaveckých bazénů nebo zavlažovačů na trávu. Hockney v této době vedl značně divoký a bohémský život - když byl o něm později natočen dokumentární film, v mnoha zemích byl pro údajnou obscenitu zakázán.
V letech 1970-1986 vytvářel Hockney vytvářel i jakési fotomontáže, kdy se svým polaroidem fotografoval jeden subjekt z více úhlů a vzniklé fotografie pak slepoval dohromady. Hockney, který navrhoval divadelní kostýmy a tvořil také plakáty, vydal v roce 2001 knihu Tajemství starých mistrů, ve které dospěl k názoru, že malíři minulosti v daleko větší míře, než si to dnes uvědomujeme, používali nejrůznější čočky a světelné projekce, které pak sloužily jako základ pro jejich malby. Jeho teorie ale většina historiků odmítla.