Dědicové Pravoslava a Jana Kotíka upozorňují na falza
18.04.2008 15:00
Dědicové díla Pravoslava a Jana Kotíka upozorňují na to, že se na trhu s uměním vyskytuje velké množství padělků jejich předků. "Chodí za námi naštěstí už někteří galeristé, kteří chtějí potvrdit pravost děl. Zhruba třetina obrazů jsou podle nás padělky," řekl architekt Martin Kotík, vnuk Pravoslava a syn Jana Kotíka.
Podobné číslo, tedy asi třicet procent, používají historikové umění, když mluví o tom, jak vysoké je procento falzifikátů na českém trhu s uměním. Martin Kotík uvedl, že některá z děl jeho předků jsou označena kulatým razítkem, které má potvrzovat, že jde o díla z pozůstalosti. "Takovéto kulaté razítko nikdy neexistovalo a neexistuje, a proto nemohlo být nikdy nikým z dědiců používáno," uvedl.
O jedno údajné falzum Pravoslava Kotíka se již několik měsíců pře aukční síň Galerie Art Praha s kupcem Jiřím Schwarzem. Ten koupil v roce 2006 na aukci této galerie za 170 000 korun obraz Pravoslava Kotíka Toaleta. Později koupil v jiné dražbě podobný obraz se stejným názvem za 750 000, jen technika byla jiná, první dílo je tempera, druhé olej. Loni v září obvinil galerii, která mu prodala temperu, z prodeje falza.
ČTĚTE TAKÉ Policie má říci, kdo zamořuje Prahu padělky
Majitel galerie Vladimír Neubert od počátku tvrdí, že dílo namaloval Kotík. Před týdnem označil Schwarz za falzum další obraz připisovaný témuž autorovi, dílo nazvané Přístav. Podle Martina Kotíka se pravděpodobně jedná o obraz Pobřeží, s nímž se na něj po poslední aukci Galerie Art Praha obrátil jeho vydražitel. "Jednoznačně jsme mu sdělili, že se jedná o falzifikát, což potvrdila i následná odborná expertiza Národní galerie v Praze," uvedl Kotík. "Nedávno jsme dostali k posouzení asi stovku obrazů, které byly podepsané Pravoslav Kotík, z nich 95 bylo falzum," uvádí jako doklad toho, kolik padělků se na trhu pohybuje.
ČTĚTE TAKÉ Galerie Art pořádá aukci. Nesmí si dovolit chybu
Galerista Neubert říká, že za jeho sporem se Schwarzem stojí rozvodový spor manželů Fröhlichových. Dvojice koupila v polovině 90. let skoro stovku obrazů od dcery Pravoslava Kotíka a tety Martina Kotíka Zuzany Kotíkové-Tobolkové. Později se rozvedli a většinu obrazů si odvezl manžel; oba díla prodávají, každý v jiné aukční síni, Fröhlichová v Galerii Art Praha a Fröhlich v 1. Art Consulting Praha. Podle Neuberta však Fröhlichová požaduje v rámci majetkového vyrovnání vrácení poloviny všech obrazů, které manželé společně zakoupili; bývalý manžel jí je však prý vrátit nechce. Neubert říká, že existuje zájem osočit Fröhlichovou z prodeje padělků - pak by jí soud v jejím požadavku pravděpodobně nevyhověl.
Na dotaz, proč se tolik padělají právě díla Pravoslava Kotíka, jeho vnuk řekl, že je to podle něj i vinou jeho tety Zuzany Kotíkové-Tobolkové a jejího spojení s manželi Fröhlichovými. "Dostala se k nim asi stovka obrazů a najednou je z nich několikanásobek," řekl.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.