Do aukce míří Kokoschkův obraz Praha, bude útočit na rekord

Kultura
3. 5. 2017 20:16
Kokoschkův obraz Žena a otrok.
Kokoschkův obraz Žena a otrok.

Na nový autorský rekord obrazu Oskara Kokoschky chce útočit červnová aukce, kde se bude nabízet jeho malba s názvem Praha z roku 1937. Obraz bude mít vyvolávací cenu 35 milionů korun. Dosavadní český aukční rekord jednoho z nejvýznamnějších malířů 20. století má obraz Žáby prodaný za 36,25 milionu korun bez aukční přirážky. Obraz Praha nabídne v aukci 1. června galerie Arthouse Hejtmánek, sdělila za pořadatele Jana Bryndová. Malba patří mezi 16 obrazů, které Kokoschka za svého pobytu v Praze namaloval. Před dvěma lety byl součástí výstavy v Národní galerii.

Předaukční výstava bude od 15. do 31. května. Katalog má 195 položek, celková vyvolávací cena přesahuje 63 milionů korun. V nabídce jsou staré umění, česká moderna, starožitnosti i umělecké řemeslo.

Obraz Praha pochází z významné pražské sbírky a je autorovým druhým nejrozměrnějším plátnem z cyklu pohledů na Prahu. Zachycuje pohled z Kokoschkova ateliéru, který si od léta 1934 pronajímal v nejvyšším patře domu Bellevue na Smetanově nábřeží. "Sám autor považoval tento pohled na Prahu za výjimečný svým širokým záběrem, ale také barevnou expresivitou. Můžeme vysledovat i proměnlivost rukopisu od hladké malby a klidnější stopy štětce na straně pravé, až k expresivnější poloze, které odpovídá i ostrá a sytá barevnost na levé straně," řekla Barbara Svojanovská z galerie Arthouse Hejtmánek.

Pražskou tvorbu Oskara Kokoschky představila před dvěma lety Národní galerie v Praze. V jejích sbírkách je obraz Praha - Karlův most, který krátce po jeho dokončení koupila Moderní galerie, jež se považuje za předchůdkyni NG. Obraz Pohled od Kramářovy vily koupil podnikatel František Müller do své nové vily od Adolfa Loose ve Střešovicích. NG obraz koupila od dědiců v roce 1969.

Kokoschka (1896 až 1980) přijel do Prahy v roce 1934, kdy odešel z Vídně před nacismem. Krátce po Mnichovské dohodě prchl před nacismem do Anglie. Na přelomu let 1940 a 1941 pranýřoval strůjce mnichovské dohody, tedy i představitele Anglie, alegorickým obrazem Červené vejce s karikaturami Hitlera a Mussoliniho. Po válce se usadil ve Švýcarsku. Teprve roku 1975 přijal zpět rakouské státní občanství.

V roce 1968 maloval Kokoschka obraz Žáby, jímž navázal na své ilustrace Aristofanova stejnojmenného dramatu. Žáby tupě zírající do tmy, zatímco za nimi nad západním obzorem ještě stojí slunce, se mu staly symbolem lidské hlouposti, neschopné odlišit lež od pravdy. Když se dověděl o okupaci Československa, připsal na zadní stranu obrazu: Praha, srpen 1968 - soumrak Evropy.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Šulová Kateřina

Další čtení

Poručík Edwin Harris Dunning přistává s letounem Sopwith Pup na palubě HMS Furious v roce 1917 – první úspěšné přistání na pohybující se letadlové lodi.

V leteckém muzeu v Mladé Boleslavi staví repliku další anglické stíhačky

Kultura
19. 4. 2025

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ