Galerii Konírna v Lipníku nad Bečvou zaplnily sochy Zoubka

Kultura
13. 7. 2016 06:01
Výstava Olbrama Zoubka.
Výstava Olbrama Zoubka.

Prostory galerie Konírna v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku zaplnily téměř čtyři desítky soch jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů Olbrama Zoubka. Výstava se koná při příležitosti autorových devadesátin a pro lipnickou galerii jde o největší letošní výstavu. Zoubek se vernisáže osobně účastnil, posteskl si však, že kvůli zdravotnímu stavu už neoplývá takovým optimismem. Expozice bude pod unikátní střešní zahradou otevřena do 11. září.

Olbram Zoubek byl z lipnického prostředí nadšen, vzpomněl přitom, že se do regionu vrací po 70 letech. "Nejsem tu poprvé. Před 70 lety jsem byl na vojenském cvičení na Libavé, v Lipníku nás vysazovali z vlaku," uvedl Zoubek. "Omlouvám se, je mi špatně, už nejsem žádná legrace. Jinak bývám veselý člověk," posteskl si autor. I tak přítomné několikrát rozesmál.

Venkovní prostory před Konírnou zdobí pětice bronzových soch, kterým dominuje socha Rektora. Vnitřní prostory zaplnily desítky soch z cementu i bronzu a nástěnné reliéfy. Lidé mohou přitom obdivovat především autorova díla z posledních let, ale i starší tvorbu z 90. i 80. let. Pro lipenskou galerii je to za dobu její šestileté existence nejprestižnější výstava. "Pro Lipník je to velký den. Byl bych velmi rád, kdyby jedna ze soch mohla v Lipníku zůstat," uvedl starosta Lipníku Miloslav Přikryl. Město, které je v Kruhu kovářských měst jako jediné české město, pravidelně pořádá výstavy uměleckých kovářů a každoročně obohacuje své sbírky díly vystavujících umělců.

Zoubek, který 21. dubna oslavil devadesátiny, tvoří své plastiky od roku 1952 a je stále aktivní. Nyní dokončil sochu faráře Toufara, která bude stát v obci Zahrádky a přihlásil se do soutěže ohledně plastiky Milady Horákové. V roce svého životního jubilea pořádá čtyři výstavy. Před Lipníkem se uskutečnily v Litomyšli, Letovicích a Olomouci.

Do povědomí širší veřejnosti se Zoubek dostal v roce 1969, kdy odlil posmrtnou masku Jana Palacha a vytvořil reliéf na jeho náhrobek. Je také autorem náhrobku Palachova následovníka Jana Zajíce. Na vernisáž do Lipníku přijela i Zajícova sestra Marta.

Zoubkova tvorba se řadí k nejvýraznějším českým sochařským projevům druhé poloviny 20. století. Hlavním tématem jeho děl je lidská figura. Protáhlé postavy mužů a žen se stávají obecně platnými symboly lidské existence, vztahů, víry a svobody. Ve svém díle vychází zejména z mýtů starozákonních, řeckých a v poslední době i slovanských. V době normalizace, kdy se nemohl živit vlastní tvorbou, pracoval jako restaurátor na zámku v Litomyšli na Svitavsku. Zoubkova dosud největší retrospektivní výstava čítající okolo 300 exponátů se uskutečnila na přelomu let 2013 a 2014 v Jízdárně Pražského hradu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Galgonek Vladislav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ