Prostory ambitu biskupského Zdíkova paláce v Olomouci ozdobí od středy příštího týdne speciální audiovizuální instalace. Dílo, jehož autorem je český umělec Pavel Mrkus, se stane až do začátku července součástí výstavy V oplatce jsi všecek tajně, která je otevřena v prostorách Arcidiecézního muzea Olomouc. Rudá audiovizuální instalace využije prostorové a významové dispozice gotického ambitu, po vzoru tradičních nástěnných maleb ji oživí i dynamický obraz a zvuk. Ponese název R.E.D.
Instalace byla vytvořena speciálně pro gotický ambit. Jejím základním motivem jsou červená světelná pole. "Vedle zjevné rituální symboliky se červená barva objevuje také v často protichůdných společenských situacích. Ať již odkazuje jednou k signálním varovným světlům, červenému osvětlení fotokomory, jindy k barvě krve, ornátu, revoluce, červeného vína či třeba pekla nebo červené lucerny, vždy označuje něco mimořádného, vyžadujícího zvláštní pozornost," uvedl ke svému dílu Pavel Mrkus.
Autor díla pracuje s videem, interaktivními daty, prostorem a zvukem. Svá videa vystavoval na prestižních místech, jako jsou Benátské bienále, Centre Georges Pompidou v Paříži nebo Chelsea Art Museum v New Yorku. Pavel Mrkus společně s Danielem Hanzlíkem založili a vedou nový ateliér Time-based media na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, mluvčí muzea Tomáš Kasal.
V den zahájení si propojení starobylé gotické architektury s nejmodernější audiovizuální instalací mohou návštěvníci prohlédnout i ve večerních hodinách. "Návštěvníci mohou využít toho, že ve středu 3. května bude stejně jako každou jinou první středu v měsíci otevřeno až do 20 hodin," dodal mluvčí muzea.
Výstavu s názvem V oplatce jsi všecek tajně, jehož je instalace součástí, otevřelo Arcidiecézní muzeum v Olomouci na konci března. Reprezentativní expozice představuje eucharistii, jednu ze základních součástí křesťanského kultu, kdy si věřící přijímáním vína a chleba připomínají poslední večeři Ježíše Krista. Na výstavě je vystaveno více než pět desítek exponátů včetně malířských i sochařských děl či liturgických nádob z drahých kovů. Návštěvníky například zaujme téměř tři metry dlouhý obraz Poslední večeře, který je fragmentem monumentálního oltáře z kostela svatého Jakuba v Kutné Hoře. Expozice bude otevřena do poloviny září.