Jičínské muzeum v pátek zahájí výstavu o vykonstruovaném politickém procesu z 50. let, ve kterém byli odsouzeni i tři spisovatelé z Jičínska. Výstava nazvaná Osudy 50. let - Proces se Zelenou internacionálou, bude otevřená do 4. června, uvádějí webové stránky muzea.
Výstava přibližuje soudní proces z roku 1952 s katolicky orientovanými spisovateli, při kterém bylo odsouzeno k dlouholetým trestům vězení 23 lidí. Výstava přibližuje osudy spisovatelů Václava Prokůpka, Josefa Knapa a Františka Křeliny, příznivců literárního ruralismu, tedy směru zaměřeného na vesnickou prózu.
"Na základě archiválií z Literárního archivu Památníku národního písemnictví, Archivu bezpečnostních složek a Národního archivu v Praze představí tato výstava tvrdý dopad mocenského aparátu na životy tří lidí, kteří se nehodili do ideologie KSČ," uvedlo muzeum.
Josef Knap vyšel z bran vězení jako první, ze zdravotních důvodů byl propuštěn v roce 1955. František Křelina byl amnestován v roce 1960. Václav Prokůpek vedl marný zápas, aby se amnestie vztahovala i na jeho odsouzení, nebo aby byl propuštěn po odpykání poloviny trestu. Podmínečně byl propuštěn až v roce 1964.
"Vyřazení všech literárních děl těchto autorů z knihoven stíhaly výpovědi, vracení rukopisů, výměry o vystěhování. Shromážděné materiály se vracejí i k situaci rodin, které se potýkaly s opovržením celou společností a s povšechnou diskriminací. Nedílnou součástí života opuštěných členů rodin byly nesčetné žádosti o milost pro uvězněné manžele a otce a zároveň i jejich nespočetná zamítnutí," uvedla kurátorka výstavy a historička jičínského muzea Hana Fajstauerová.