Moravská galerie zapůjčila na aktuální výstavu do Düsseldorfu v Německu díla Lucase Cranacha ze svých sbírek. Dvojice nedávno restaurovaných oltářních křídel se tak znovu "potkala" s obrazem Marie s dítětem, se kterým kdysi tvořila jeden celek. Zatímco oltářní křídla s postavami svatých Kateřiny a Barbory jsou trvale v Brně, středovou desku uchovává muzeum v Tusconu v Arizoně.
"K rozdělení celku došlo pravděpodobně v 19. století v souvislosti s jeho prodejem a je potěšující, že návštěvníci aktuální výstavy mohou kompozici oltáře opět zhlédnout v originálních proporcích. Po jejím skončení 30. července 2017 poputuje střední deska s Madonou opět zpátky přes oceán," popsal na webu Moravské galerie Petr Tomášek, kurátor sbírek starého umění.
Oltářní křídla se do sbírek Moravské galerie dostala v roce 1911 díky daru mecenáše, knížete z Lichtenštejna. Oltářní retábl neboli nástavec se sochami, reliéfy či obrazy vznikl v dílně Lucase Cranacha staršího kolem let 1513 a 1514 na objednávku saského kurfiřta, v jehož službách ve Wittenbergu slavný německý malíř pracoval.
Rozsáhlá výstava v Düsseldorfu završuje dlouholetý projekt cranachovského digitálního archivu, který dokumentuje všechna známá díla připisovaná Cranachovi staršímu a jeho dílně včetně obrazů obou Cranachových synů Hanse a Lucase. V databázi, do které se zapojila i Moravská galerie, je nyní více než 1600 obrazů spolu s dokumentačním materiálem.
Renesanční mistr Cranach (1472 až 1553) patří dodnes k často připomínaným a vystavovaným umělcům. Loni jej ve Šternberském paláci na Hradčanech představila Národní galerie, měl také velkou expozici v moskevském Puškinově muzeu. Letos se o Cranachovi hodně mluví v Německu kvůli 500. výročí náboženské reformace. Byl přítelem Martina Luthera.