Moravská galerie půjčila do Düsseldorfu svého Lucase Cranacha

Kultura
16. 6. 2017 14:45
Cranach byl přítelem Martina Luthera, kterému také namaloval tento portrét.
Cranach byl přítelem Martina Luthera, kterému také namaloval tento portrét.

Moravská galerie zapůjčila na aktuální výstavu do Düsseldorfu v Německu díla Lucase Cranacha ze svých sbírek. Dvojice nedávno restaurovaných oltářních křídel se tak znovu "potkala" s obrazem Marie s dítětem, se kterým kdysi tvořila jeden celek. Zatímco oltářní křídla s postavami svatých Kateřiny a Barbory jsou trvale v Brně, středovou desku uchovává muzeum v Tusconu v Arizoně.

"K rozdělení celku došlo pravděpodobně v 19. století v souvislosti s jeho prodejem a je potěšující, že návštěvníci aktuální výstavy mohou kompozici oltáře opět zhlédnout v originálních proporcích. Po jejím skončení 30. července 2017 poputuje střední deska s Madonou opět zpátky přes oceán," popsal na webu Moravské galerie Petr Tomášek, kurátor sbírek starého umění.

Oltářní křídla se do sbírek Moravské galerie dostala v roce 1911 díky daru mecenáše, knížete z Lichtenštejna. Oltářní retábl neboli nástavec se sochami, reliéfy či obrazy vznikl v dílně Lucase Cranacha staršího kolem let 1513 a 1514 na objednávku saského kurfiřta, v jehož službách ve Wittenbergu slavný německý malíř pracoval.

Rozsáhlá výstava v Düsseldorfu završuje dlouholetý projekt cranachovského digitálního archivu, který dokumentuje všechna známá díla připisovaná Cranachovi staršímu a jeho dílně včetně obrazů obou Cranachových synů Hanse a Lucase. V databázi, do které se zapojila i Moravská galerie, je nyní více než 1600 obrazů spolu s dokumentačním materiálem.

Renesanční mistr Cranach (1472 až 1553) patří dodnes k často připomínaným a vystavovaným umělcům. Loni jej ve Šternberském paláci na Hradčanech představila Národní galerie, měl také velkou expozici v moskevském Puškinově muzeu. Letos se o Cranachovi hodně mluví v Německu kvůli 500. výročí náboženské reformace. Byl přítelem Martina Luthera.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Jens Meyer

Další čtení

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025
ilustrační foto

Zelený čtvrtek: Nepůjčujte si, nehádejte se a snězte něco zeleného

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ