Za rozsáhlým dílem brněnské výtvarnice Inez Tuschnerové, inovátorky textilního umění, se ohlíží nová výstava v Moravské galerii v Brně. Tuschnerová, která žila v letech 1932 až 2015, průkopnicky pracovala s technikami art protis a artaig, navrhovala divadelní kostýmy, věnovala se užitému umění i volné tvorbě.
"To vše je v jejím díle v harmonickém celku," řekl kurátor Jiří Zahrádka. Podle další kurátorky Andrey Březinové je pro Tuschnerovou charakteristické expresivní, gestické vyjádření. "Když se díváme na její návrhy, někdy lze těžko rozlišit, zda jde o budoucí volné dílo nebo návrh netkané textilie," uvedla Březinová.
Pro divadla, a zejména brněnská, navrhla Tuschnerová během šesti dekád výpravu pro stovku inscenací. Kostýmních návrhů se dochovalo velké množství. Horší je to s velkými textilními díly zhotovovanými technikou art protis nebo artaig pro interiéry, zejména hotely, restaurace či kavárny na různých místech v Československu. Dochovaly se jen fotografie, jinak nic.
"Po roce 1989 se hotely privatizovaly, měnili se majitelé a ti noví měli většinou úplně jinou představu o soudobém interiéru," uvedla Březinová. Textilní díla, která často pokrývala celé stěny i stropy, navíc silně trpěla tehdy normálním kouřením v gastronomických zařízeních.
Technika art protis vznikla v Brně v 60. letech minulého století jako výsledek interakce mezi textilním průmyslem a výtvarnými umělci. Patentovaná metoda spočívá v tom, že se na textilní podklad prošíváním upevňují různé vlákenné a textilní motivy.
Tuschnerová zemřela bez dědiců, část její pozůstalosti získala Moravská galerie. Ve výstavních síních Pražákova paláce návštěvníci uvidí také volnou tvorbu na papíře i plátně, osobní předměty a fotografie Tuschnerové. Jedním z cílů výstavy je ukázat ji jako mimořádnou, osobitou ženu a jako umělkyni, jejíž význam přesáhl hranice Brna.
Zastoupeno je také rozměrné dílo Střelnice, kterým reagovala na okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Dílo se i přes jasný podtext na začátku 70. let dostalo na Mezinárodní bienále tapiserií v Lausanne.