Klenoty sbírek Moravské galerie v Brně jsou nově dostupné prostřednictvím internetu. V online katalogu je téměř 200 tisíc uměleckých předmětů od maleb a plastik přes fotografie ke grafickému designu. V ostrém provozu je katalog od 5. června, kdy uplynulo 200 let od prvního zápisu do inventární knihy muzea, na které dnešní Moravská galerie navazuje.
Galeristé věří, že digitální revoluce pomůže změnit pohled na kulturní hodnoty uchovávané největším muzeem umění na Moravě. "Běžný uživatel si uvědomí bohatství sbírkového fondu, ale otevřou se i možnosti práce se všemi sbírkami tam, kde fyzická manipulace se sbírkovým předmětem není možná. Sbírky touto virtuální cestou otevíráme všem badatelům, studentům, pedagogům, ale i osobám fyzicky znevýhodněným," řekla vedoucí odboru správy sbírek Pavla Obrovská.
Databáze umožňuje vyhledávání podle autora, techniky, výtvarného žánru, materiálu, námětu a také místa vzniku. Ke konkrétnímu dílu jsou přiřazeny základní informace - autor, název, místo a datum vzniku, technika či rozměry.
Zpřístupňování muzejních sbírek prostřednictvím internetu je celosvětový trend. Například Britské muzeum v Londýně má na speciálním webu více než 2,3 milionu záznamů, nové přibývají každý týden. Počitadlo na stránkách vídeňské Albertiny překročilo hranici 90 tisíc uměleckých děl.
Bezprostřední inspirací pro katalog Moravské galerie se však stal web provozovaný Slovenskou národní galerií. Prostřednictvím internetu otevírá lidem také sbírky dalších institucí na Slovensku. Díky dobré spolupráci Brna s Bratislavou se ve slovenské databázi objeví i to nejzajímavější z Moravské galerie.
"Vždy mě zlobila a zároveň udivovala vášeň mnohých institucí všechno zavírat a nepřiměřeně chránit, a přitom naším hlavním posláním je služba veřejnosti," uvedla v tiskové zprávě ředitelka Slovenské národní galerie Alexandra Kusá. Instituce, kterou řídí, zpřístupňuje díla na webu ve vysokém rozlišení. U autorsky volných prací umožňuje také jejich stažení.
Moravská galerie tvrdí, že spuštěním katalogu si připisuje prvenství mezi příspěvkovými organizacemi ministerstva kultury, které zveřejňují kompletně své sbírky online. Její web rozsahem konkuruje i kolektivním portálům, jako jsou Registr sbírek výtvarného umění a eSbírky.cz.