Pozvánka
Muzeum Kampa připravilo výstavu o Miladě Horákové
26.06.2020 12:37 Rozhovor
Muzeum Kampa, které založila Meda Mládková, patří mezi přední kulturní instituce ve střední Evropě. Kromě klasických výstav výtvarného umění připravilo Museum na léto mimořádný projekt - výstavu Nezapomeňte na mne: JUDr. Milada Horáková a největší politický proces.
Venkovní volně přístupná výstava bude zahájena v sobotu 27. 6. 2020 v 19 hodin, v den 70. výročí zavraždění. Výstava bude probíhat do konce srpna.
Zeptali jsme se Jiřího Pospíšila, předsedy správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, na více informací o připravované výstavě.
Proč Museum Kampa, které se zaměřuje na výtvarné projekty umění 2. poloviny 20. století, udělalo takovouto životopisně-historickou výstavu?
Na první pohled se může zdát, že tato výstava nezapadá do koncepce Musea Kampa. Věnujeme se v první řadě českým výtvarníkům druhé poloviny 20. století. Ovšem naše zakladatelka, Meda Mládková, není pouze kunsthistorička, ale také bojovnice za demokracii a lidská práva. Je velkou obdivovatelkou Milady Horákové, a proto je tematika této výstavy Museu velmi blízká.
Proč si připomínáte Miladu Horákovou právě takovouto životopisnou výstavou?
Dr. Miladu Horákovou, respektive její popravu, si připomínáme v Museu Kampa každý rok. Vždy v den popravy (27. 6.) se na nádvoří Musea koná pietní shromáždění k uctění této mimořádné osobnosti. Letos jde o kulaté výročí (70 let od popravy), kdy ji komunisté zavraždili, proto jsme chtěli její památku připomenout více než jen pouhým shromážděním.
Oslovili jsme proto historika Dr. Petra Blažka a spolu s ním jsme připravili výstavu, která mapuje celý život a poslední chvíle Milady Horákové. Tato výstava je jedinečná tím, že není vystavována v budově Musea - Sovových mlýnech, ale bude instalována venku v parku na Kampě. Naším cílem totiž bylo, aby výstavu mohlo navštívit co nejvíce lidí.
Výstava je o Miladě Horákové. Co všechno se návštěvníci dozvědí?
Výstava je relativně rozsáhlá. Popisuje život Milady Horákové na 20 velkoformátových panelech. Návštěvníci, ale i náhodní kolemjdoucí se budou moci seznámit s činností Milady Horákové v období první republiky. Byla totiž již za první republiky velkou bojovnicí za lidská a ženská práva. Dále výstava přiblíží život Milady Horákové za dob nacistické okupace, kdy byly nacisty vyslýchána a perzekvována. V neposlední řadě výstava představí informace o soudním procesu, ve kterém byla odsouzena.
Je tato výstava něčím mimořádná?
Ano, je. Nemapuje totiž pouze život a dílo Milady Horákové, ale velmi barvitě je na výstavě popsán i politický proces sovětského typu, ve kterém byla odsouzena. Návštěvník se tak dozví, jak takový proces vznikal, kdo jej instruoval a kdy bylo o osudu obžalovaných rozhodnuto.
V procesu Horákové bylo odsouzeno více lidí. Věnuje i jim výstava pozornost?
Samozřejmě bude pozornost věnována i dalším osobám, zvláště dalším třem, kterým soud uložil také trest smrti. Kupříkladu mohu uvést Záviše Kalandru, který byl reformním komunistou odsuzujícím praktiky sovětů. Sověti se mu za toto pomstili a nechali jej popravit.
Milada Horáková nebyla jedinou obětí politických procesů 50. let. Proč se podle vás stala symbolem těchto hrůzných justičních procesů?
Podle historiků bylo v Československu v 50. letech popraveno kolem 240 osob. Dr. Horáková se stala symbolem těchto hrůzných praktik, protože byla jedinou ženou. Navíc viditelnou a známou ženou, která bojovalo za lidská práva. Během druhé světové války s hlavou vztyčenou vzdorovala nacistům a stejně odolávala i útokům komunistů. Je tak symbolem toho, že komunistickým zločincům se nepodařilo osobnosti, jako byla právě Milada Horáková, zničit a zlomit.
Aktivně bojovala proti nacismu a komunisté se jí odvděčili tím, že si ji vybrali jako oběť do politického monstrprocesu. I přesto, že během procesu zažívala strašné chvíle psychického mučení, nevěděla nic o své rodině, zachovala si svou důstojnost.
Proč tuto výstavu vlastně děláte? Neodnesl už ty události dávno čas?
V žádném případě. Musíme si připomínat hrdiny a současně i temné chvíle našeho národa. Zapomene-li na ně, může se stát, že je budeme nuceni prožít znovu. To, co komunisté napáchali na našem národě, je důležité si připomínat. Zvláště v době, kdy jejich moc roste a opět aktivně ovlivňují to, jak vláda rozhoduje.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.