Fotografie dokumentující situaci Romů z bývalé Jugoslávie coby nežádoucích uprchlíků před balkánskou válkou vystaví Muzeum romské kultury. Jejich autorem je fotograf původem z Bosny a Hercegoviny Nihad Nino Pušija. Výstava začíná čtvrteční vernisáží a potrvá do 24. září. V květnu bude možné setkat se s autorem na dvou fotografických workshopech, řekla mluvčí muzea Kristina Kohoutová.
Pušija se dlouhodobě ve své práci zaměřuje na lidi žijící na okraji společnosti. Mezi ně patří často i Romové. "Z několika svých kolekcí sestavil soubor s názvem Parno Gras," uvedla Kohoutová. Autor se snaží vyprávět příběhy Romů a poukázat na problémy spojené s jejich komunitou na přelomu tisíciletí.
Fotograf pochází z Bosny a Hercegoviny, ale již 25 let žije v Německu. Sám se stal uprchlíkem, když utíkal před konfliktem. "Můj osobní příběh ovlivnil mou práci," řekl Pušija. Na fotografiích zdokumentoval třeba příběhy vyhoštěných Romů.
Fotografie podle Pušiji může být velmi manipulativní. K vystaveným snímkům proto přikládá krátké texty s příběhy zachycených lidí. "Zapisuji si jména všech lidí, které jsem vyfotil," řekl. Snaží se, aby fotografie nebyla pouhou ilustrací a aby nebyla oddělena od kontextu.
Fotografické workshopy nebudou zaměřeny na technické dovednosti, uvedl Pušija. "Mým úkolem je naučit zájemce číst v obrazech. Učit se ovládat techniku je příliš jednoduché," řekl. První workshop se uskuteční 13. až 14. května, druhý 16. až 17. května.
Muzeum romské kultury se zapojí do programu festivalu Meeting Brno, který začne 19. května. V hudebním programu v brněnských tramvajích zahrají i romští hudebníci. Ve spolupráci s muzeem se na festivalu uskuteční také autorské čtení spisovatelky Kateřiny Dubské.