Muzeum umění představuje polské abstraktní malby

Kultura
21. 4. 2018 07:45
Muzeum umění v Olomouci otevřelo 20. dubna 2018 rozsáhlou výstavu představující polskou abstraktní malbu od roku 1945 do současnosti.
Muzeum umění v Olomouci otevřelo 20. dubna 2018 rozsáhlou výstavu představující polskou abstraktní malbu od roku 1945 do současnosti.

Muzeum umění v Olomouci otevřelo rozsáhlou výstavu představující polskou abstraktní malbu od roku 1945 do současnosti. Podle zástupců muzea jde o první komplexní výstavu tohoto druhu v tuzemsku. Návštěvníci uvidí 150 prací od 62 autorů představujících různé tendence a směry v polské abstraktní malbě. Exponáty do Olomouce zapůjčili soukromí sběratelé i významné polské instituce, řekli zástupci muzea. Výstava nese název Abstrakce.PL a otevřena bude do poloviny srpna.

Výstava je součástí dlouhodobé dramaturgie muzea představující středoevropské umění. "Jedná se o vůbec první takto komplexní výstavu v českém prostředí, proto je jejím cílem ukázat zejména různorodost proudů a osobností, bohatství tvůrčích přístupů i uměleckých proměn, zkrátka celou krásu polské poválečné abstraktní malby," uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

Výstavu, kterou doprovází podrobný, více než pětisetstránkový katalog, připravil mezinárodní tým historiků, teoretiků umění a kurátorů. Otevírají ji práce Władysława Strzemińského, ikony polské avantgardy, a uzavírají obrazy, které v roce 2017 namaloval malíř, sochař a hudebník, autor instalací, objektů a kreseb Piotr Lutyński. Jádro výstavy představují exponáty zapůjčené ze soukromých sbírek sběratelů z Varšavy a Vratislavi, kteří shromáždili díla těch nejvýznamnějších polských umělců poválečného období. "Ke kvalitě výstavy přispívá i výběr děl zapůjčených z polských státních sbírek, z Národního muzea ve Varšavě, Muzea umění v Lodži a Zachęty - Národní galerie umění ve Varšavě," doplnil Kasal.

Podle zástupců muzea jsou na výstavě zdůrazněny dva hlavní proudy abstraktního umění: emocionální a geometrický. Návštěvníci v největším výstavním sále v Trojlodí najdou například materiálovou malbu, strukturální obrazy i pokračování geometricko-konstruktivistického směru vytyčeného už meziválečnou avantgardou. Nechybějí však ani směry, pro něž je abstrakce pouze výchozím bodem, jako je konceptualismus a vizuální poezie. Autory vystavených děl jsou jak umělci proslavení v zahraničí, jako je Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski, Roman Opałka či Tadeusz Kantor, ale i méně známí výtvarníci zasluhující si pozornost, dodali zástupci muzea.

Výstavní projekt Abstrakce.PL spoluorganizuje Institut Adama Mickiewicze. Podpořil jej také Polský institut v Praze, české ministerstvo kultury a Olomoucký kraj. Záštitu nad výstavou převzali ministři kultury obou zemí.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Peřina Luděk

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ